Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Näää.., Rysslands sista stora chans var sommaren, och där hade nog HIMARS & co (M270, Ceasar, Phz 2000) en betydlig inverkan på att få ett slut på ryssarnas ess : massiv artilleri beskjutning.
Då när man har lyckat att plocka bort ammo-lager till ryssarna. Jo, det kommer nog en lerperiod så småningom. Tippar själv på ca. nov. Få se vad som sker innan dess. Vintern tror jag kommer att upplevas längre för ryssarna i.o.m sämre logistik och förnödenheter. Det kommer att tära på ännu mer på den ryska stridsviljan.
Man vinner inga krig bara med att stå och skjuta av relativt lättviktiga missiler på distanser av hgst ett par hundra kilometer (ofta betydligt kortare), inte när man är underlägsen i fråga om manskap och dessutom tappar territorium. Dessutom är det ryska luftvärnet allt annat än utslaget, och många av de drönare som skickats in över Donbass och Krim blir nerskjutna eller jammade.
Ammunitionslager sprängs det bort en del i alla moderna krig utom de där den ena parten är helt tekniskt överlägsen (dvs den typ av krig som USA brukar föra). Det är rutin och avgör ingenting. Dessutom har Ryssland också lyckats blåsa bort en hel del västlig ammunition innan den har hunnit användas, något som västmedia håller tyst om.
NATO-gänget får gärna fortsätta drömma om magnifik upprullning av fronten via väldiga pansaroffensiver, i stil med Frankrike sommaren 1944, och ryska trupper som flyr som kaniner framför hundratals NATO-tanks och regn av HIMARS-raketer. Det förblir bara drömmar.
Var är dessa geniala västgeneraler, dessa pånyttfödda Eisenhower, Manstein och Patton som ska leda triumftåget genom östra Ukraina och in på ryskt område?