Citat:
Ursprungligen postat av
hagelskur
Tredje ggn gillt då? Kommer de möjligtvis bara byta skola igen och hoppas han blir "frisk" så?
Javisst är Sverige ett härligt land?
Är man immun mot lagen är det rent principiellt inte olagligt det man gör, dvs det är lagligt för honom att fortsätta våldta och försöka slå ihjäl flickor.
Behöver han övervakare 24/7 som agerar livvakt åt andra barn för att han inte ska ge sig på dem, kan han lika gärna institutionaliseras och "vårdas" bakom låsta dörrar.
Han uppvisar ett tydligt mönster, två överfall varav ett mycket brutalt, samt otäckt beteende mot flickor tidigare på skolan och i området. Han ska tydligen ha försökt tvinga in en flicka in på toaletten också. Han är extremt farlig.
Han kan ju inte lämnas ensam en endaste sekund. Men eftersom detta är Sverige kommer man såklart att se till hans rättigheter och frihet först och främst.