Nu lägger stormakterna till livsmedel/hungernöd på krisprogrammet. Det har jag skrivit om länge, bl.a sedan World Food Program fick Nobelpriset 2020 och Bill Gates blev USA:s störste ägare av jordbruksmark.
Efter bl.a
finanskris, eurokris, flyktingkris, klimatkris, Coronakris, energikris, inflation, krig och börskrasch kör nu stormakterna livsmedelskris.
Citat:
Ukraine war has stoked global food crisis that could last years, says UN
https://www.theguardian.com/world/20...-years-says-un
Hungersnöd använde redan Sovjetunionen/Stalin mot Ukraina ("Holodomor"). Koranbränningarna mot muslimer fungerar precis som Hitlers attacker mot judar under t.ex "kristallnatten".
Alla vet att det inte var så här före EU. Internet har också gjort att vanligt folk kan se och diskutera problemen. Därför aktiverar stormakterna nu maximalt kaos och förtryck.
Vi har redan krig i Ukraina som delvis gäller NATO:s utvidgning. Men nu seglar USA in i Stockholm med jättelikt stridsfartyg. Krig "åtgärdas" genom att skicka fler vapen! "Krig är fred." Allt för att skapa stress. Rubeln stiger, euron faller. En östeuropafond i min depå har stigit 90% men mäklaren har stängt möjligheterna att köpa och sälja. Vi köper fortfarande stora mängder olja av Ryssland.
Mäktiga ekonomiska intressen i västvärlden attackerar som alltid Europa. De hoppas att kunna kasta oss i en ekonomisk duell med Ryssland så att vi båda förgörs. Ryssland kommer att lida minst eftersom de är rika på naturtillgångar och handlar med stora delar av världen. Vi svälter däremot oss själva. Våra elräkningar stiger medan energibolagen gör jättevinster. Bilder i tidningarna på värdelösa vindsnurror som står stilla när det är kallt och energi behövs.
Hierarkierna måste behållas. USA kontrollerar Ryssland och båda vinner på att Europa förgörs. I Europa finns fortfarande mindre länder med vissa förutsättningar för demokrati. Längst ned i hierarkin ligger Norden. Våra energiresurser går till Tyskland och Polen.
Norden är ett hot eftersom vi byggde minst lika starka länder som USA ekonomiskt och vetenskapligt om man tar hänsyn till storleken på länderna. Men våra länder baserade inte byggandet på krig och imperialism. Vi hade dessutom bra fri utbildning och bra allmän sjukvård. Sån't gillar folk och därför blev våra system ett hot mot USA/Ryssland-imperialismen.
Vår framgång baserades på att förbättra oss själva, inte på att förgöra andra.
Våra politiker är köpta och alla skriker i kör: EU-NATO-klimat-Greta-Corona-Zelensky eller vad som helst som stormakterna begär. Val i höst. Ingen bryr sig. Alla nickedockorna har samma åsikt.
On Topic: Allt ovan. Vi började förlora för länge sedan. Inflationen började stiga redan förra sommaren. (Inflation = storföretagen höjer priserna som de vill eftersom Corona lockdown och EU-regler slår ihjäl konkurrens och småföretag. Nu sänker man de sista småföretagen med energi- och transport-kris.)
"Sanktionerna" är bara en del i hur man nu sänker västvärlden och drar med sig Ryssland eftersom självständiga länder är framgångsrika och hotar USA-Ryssland-Kinas imperialistpolitik.