Flashback bygger pepparkakshus!
2022-02-28, 13:11
  #33805
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Novakolia
Det där ser man direkt att det är CIA grejer. Ingen från Ryssland skulle uttala sig så. Lika uppenbart som FRA-trollen härinne.
Hahahaha . Men de är ju ifrån rysk media din dumma jävel
Citera
2022-02-28, 13:11
  #33806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Det största mysteriet med kriget är att vi inte sett några T14! Vad säger man?

Presenterat 2014 och skulle vara slutlevererat men så läser jag på Wikipedia att de satsade på 100 ST i förserie! Vad sjutton!

Och kanske bara 20 har byggts .

Det är fortfarande samma gamla t72 och bmp som Sverige köpte begagnade men skrotade sen. För 15 år sen?

Några nya lastbilar ser man annars mest gammelgagg.

Vad med flyg och helikoptrar , är de inte flygdugliga? De borde vara uppe och skrämmas?
Det är bara en fasad, Italiens ekonomi är större än Rysslands.
Man har en del nya grejer för att visa sig tuffare än man egentligen är.
Men det är i så liten kvantitet, vidare så är frågan om mycket av det som är nytt verkligen är så bra, i princip är ju allt otestat.

Sen får man komma ihåg hur stor den ryska korruptionen är, pengar som man tror har gått till nytt materiell kan lika gärna hamnat i djupa fickor.
Sedan säger man att kvaliteten är bra etc. När matriell egentligen är kraftig eftersatt.

Det är lögner på lögner.
Putin ljuger, hans rådgivare ljuger, deras män ljuger osv.
Ryska soldaterna är som vilsna höns.
Putin tror att han förfogar över vältränade och välutbildade soldater men verkligheten ser helt annorlunda ut.

Det enda som möjligen håller hög kvalite är kärnvapenstykorna och marinen.
Citera
2022-02-28, 13:12
  #33807
Medlem
shoottheelkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Nej var fan har du fått det ifrån? USA gjorde det redan innan självständighetsförklaringen var färdig. De första staten som erkände Israel de jure var Sovjet. Turkiet erkände inte Israel förrän 28 mars 1949. D.v.s långt efter t.o.m Sverige.

Du har rätt. Måste undersöka varför källa ej stämde.
Citera
2022-02-28, 13:12
  #33808
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjollahopp85
Kan vi sluta vara totalt hjärntvättade av västmedia och tro på att allt går som på räls för ukraina.
Du har kanske inte tänkt på att vi blir matade med enbart fördelar Ukraina och nackdelar Ryssland?

Ukrainska armen går ut med dödsiffror osv, något som de 100% spär på för att motivera folket och armen att går bättre än det troligtvis gör. Det är klart att Ukrainarna troligtvis lider precis lika stora förluster om inte större med tanke på de attackerna vi fått se från Ryssland.


Nja det går rätt dåligt för ryssen om man kollar de bilder som finns tillgängliga. De topstyrande lever inte i verkligheten och det blir verkligen en slakt som under finska vinterkriget. Hela Eu och hela världen kommer pumpa in legosoldater som vill slåss för Ukraina med toppmoderna vapen. Frågan är vad som händer när hela ryskaarmen brakar samman… kommer Ukraina gå in i Ryssland med hela EU för att ta Moskva eller kommer man vända andra kinden till. Kommer bli läskigt det här…
Citera
2022-02-28, 13:13
  #33809
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fulslickare
Majoriteten snarare älskar USA, vilket starkt visas i denna tråd. USA kommer med indirekta hot lite hela tiden för att få sin vilja igenom, dessutom är USA den ENDA nationen som använt kärnvapen. Två attacker som dessutom var när kriget i princip var slut, ett sätt att sprida skräck och indirekt hota andra nationer vad dem är kapabla att göra.

Jag ser på ditt nick att du är en pundare, hoppas du lyckas ta tag i livet och bli ren. Ta hand om dig.


(FB) Hiroshima - Världens största ostraffade brott

👆🏼 Här kan du diskutera Hiroshima och Nagasaki.
Citera
2022-02-28, 13:13
  #33810
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Från ukrainskt håll och även Trumps förra nationella säkerhetsrådgivare anser att Biden gav "grönt ljus" till Putin att invadera Ukraina. Det är mycket vi inte vet och inte förstår som pågår bakom kulisserna i det politiska spelet.

https://youtu.be/c67eB14OWJc

https://www.foxnews.com/world/bidens...ld-critic-says

En Trump rådgivare/anhängare med fria fantasier som springer Putins ärenden? Say it ain't so!
Citera
2022-02-28, 13:13
  #33811
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Från ukrainskt håll och även Trumps förra nationella säkerhetsrådgivare anser att Biden gav "grönt ljus" till Putin att invadera Ukraina. Det är mycket vi inte vet och inte förstår som pågår bakom kulisserna i det politiska spelet.

https://youtu.be/c67eB14OWJc

https://www.foxnews.com/world/bidens...ld-critic-says
Nja, däremot var USA tydliga med att de inte skulle lyfta ett finger om Ryssland gick i avseende på militärt våld.
Hade USA istället sagt att man skulle stödja Ukraina militärt så är det ytterligare tveksamt om Putler gått in.
Citera
2022-02-28, 13:13
  #33812
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HansVonFreudhaus
Jämfört med vad? USA var betydligt mer överlägsna än Irak och flygbombade i betydligt större omfattning än vad ryssarna har gjort men ryssarna har ändå avancerat mycket mer på ukrainskt territorium på 4 dagar än vad amerikanerna gjorde.

Dessutom har man inte använt sina bästa män och bästa vapnen i första pushen. De lär behövas senare i urbana strider och när ordning ska upprätthållas. Mer tränade och professionella soldater är mindre benägna att ge sig på civilbefolkningen också, de är mer disciplinerade.

Man satte in fallskärmsjägare och andra reguljära enheter redan första dagen. Menar du att de sedan ska bli militärpoliser? Du har uppenbarligen ingen aning vad du snackar om.
Citera
2022-02-28, 13:13
  #33813
Medlem
EKOnotNOMs avatar
Zelensky släpper ut fångar för att kriga. Dessa fångar kommer sen in EU som asylanter med alla vapen de har fått från Ukrainska regeringen.
Låter jävligt bekant, har hört det tidigare nånstans.... Kan vara bra att MENA i Sveriges storstäder kommer att få konkurens.
Citera
2022-02-28, 13:13
  #33814
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av thegymer
Hahahaha . Men de är ju ifrån rysk media din dumma jävel

Underlaget, det sk brevet är ju dit planterat. Hänger du inte med?
Citera
2022-02-28, 13:13
  #33815
Medlem
TunderTarFyrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MakingteaattheBBC
Ska väst böja sig för vad än Putin vill göra? Gränsen måste ju gå någonstans även om Ryssland råkar ha kärnvapen.
Ja, det är just frihet och självstyre som är den främsta anledningen till att krig existerar ibland i den fria världen.

Frihet och självstyre är värt att kriga för, även för Sverige.
Citera
2022-02-28, 13:14
  #33816
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Vi ska inte anfalla Moskva. Vill du åka dit och dricka öl så är jag på, men anfall, nej.

Ja det är väll dags att skriva ett nytt kapitel i historian och ta in Ryssland i EU som en riktigt demokrati. Ta bort toppen bara!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in