2022-02-26, 10:31
  #19297
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Llanfihangel
Ryssland är jättestort och har en minskande befolkning. Vill man vara ryss och prata ryska flyttar men lämpligen dit.
Så det är lösningen för alla de som bott där i generationer?
Det är precis det rasisten/nasisten Zelibsky vill.
Citera
2022-02-26, 10:31
  #19298
Medlem
Vill du strida för Ukraina o fälla Putin?
https://kyivindependent.com/national...at-you-can-do/
Citera
2022-02-26, 10:31
  #19299
Medlem
Adiaphorouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shizukesa
Så länge USA provocerar Ryssland kan självbestämmande inte respekteras.
Putin är sjuk, han är gammal och han lider av paranoia. Det är enda förklaringen till hans vanföreställningar och galenskap.
Citera
2022-02-26, 10:31
  #19300
Medlem
Manissas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av annica, sthlm
Njae- om jag begripit herr Putin rätt så kommer Tjetjenien utsättas för militärtekniska repressalier av Ryssland då de engagerat sig och ingripit i denna konflikt... Kanske jag missuppfattat något?

Tjetjenien backar ju upp ryska styrkor, varför skulle ryssarna straffa dem för det?
Citera
2022-02-26, 10:31
  #19301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Bekräftat? Var? Obs youtubekommentarer är ingen bekräftelse.

De finns diskussioner kring det överallt där du kan dra din egen åsikt.
Men visst väljer du att läsa Dailymail där det står "Russian tank" vilket förövrigt inte ens var en Tank och inga som helst källor så ja.

Sen behöver du inte tro dina egna ögon, de har ju inga ryska markeringar whatsoever. Dessutom var Ryssen aldrig i Kiev vid tillfället videon kom ut och de är inte där nu heller.

Klassisk propaganda som man spyr ut.

Här har du ett klassiskt exempel. Det kallas opinionsbildning.
https://en.wikipedia.org/wiki/NATO_b...s_near_Gjakova

NATO and the United States initially claimed that the target was exclusively a military convoy and that Yugoslav forces may have been responsible for any attacks on civilians, stating "after the convoy was hit, military people got out and attacked civilians." However, two days later, NATO acknowledged that its aircraft had bombed civilian vehicles

To late när alla världens medier hade redan skrivit SERB Attack on Civilians. Och du har massvis med andra exempel. Men för får som du så räcker det med en rubrik för att ha en åsikt.
Citera
2022-02-26, 10:31
  #19302
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av letspanic
Verkar finnas lite förnuft kvar i Ryssland.

Rysk ledamot i duman: Kriget måste stoppas omedelbart


Mikhail Matveev, som är ersättare i ryska duman, kräver att kriget i Ukraina bör stoppas omedelbart.
Det var modigt.
Stackarn får väl samsittning med Navalnyj
Citera
2022-02-26, 10:31
  #19303
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Brukar betyda på diplomatiska: "You win, we lost":


Clint Ehrlich
@ClintEhrlich
BREAKING: United States says it would support Ukraine accepting Russia's demand that it become permanently neutral, if the Ukrainians decide it's best for their country.

This is... not consistent with claims Ukraine is "winning the war."

Winners do not contemplate surrender.
https://twitter.com/ClintEhrlich/sta...THFP8u8RvPj7kA

Gick snabbare än vad jag trodde. Ännu en felkalkyl från min sida.

Clint Ehrlich jobbar på Московский Государственный Институт Международных Отношений. Således knappast opartisk. Du sprider desinformation som vanligt. Förrädare.
Citera
2022-02-26, 10:32
  #19304
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svampsubba
Vilket land i världen har störst möjlighet att påverka Rysslands beslut angående invasionen av Ukraina?

Tjina.
Citera
2022-02-26, 10:32
  #19305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Adiaphorous
Ukraina har rätt till självbestämmande, punkt slut.

Vilket Ukraina pratar vi ens om? Företrädarna för den korrupta judestaten som genomför färgrevolutioner med stöd av Israel-finansierade fejknazister (Azov), CIA och olika Soros-NGO:er? Nej, de har verkligen ingen rätt till "självbestämmande". Ryssarna gör rätt som krossar dessa parasiter. Faran ligger väl mer i att de inte kommer att gå tillräckligt långt.
Citera
2022-02-26, 10:32
  #19306
Medlem
För den fotbollsintresserade så påverkar kriget nu play off matcherna i mars. Polen har lackat ur:

POLEN VÄGRAR SPELA MOT RYSSLAND

Polen kommer inte spela mot Ryssland i VM-playoffmatchen i mars. Det skriver Cezary Kulesza, ordförande för Polens fotbollsförbund, i ett inlägg på Twitter.

”Slutsnackat, nu är det dags för handling. På grund av den ryska federationens aggression mot Ukraina så har Polen inte för avsikt att spela playoffmatchen mot Ryssland. Det är det enda vettiga beslutet. Vi för samtal med svenska och tjeckiska förbunden för att ge Fifa en gemensam ståndpunkt”, skriver Kulesza
.

(Från Expressens nyhetsflöde)
Citera
2022-02-26, 10:32
  #19307
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Precis som att Putin för ett tag sedan "inte" skulle invadera Ukraina.

Ingen tror längre på Putin eller det han säger. Omvärlden ser och tar till sig läxan att det Putin säger är ofta lögner eller desinformation.

Precis! Det han hittat på i en litania av lögner om att Ryssland skulle vara hotat av Ukraina och förföljelser av rysstalande + nazistförklaring av Ukrainas folkvalda regering är så bizzart att det saknar motstycke. Har säkert att göra med att han drog sig undan under pandemin.
Citera
2022-02-26, 10:32
  #19308
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Det bor över 12 miljoner i Moskva proper. Varför ser vi inte fler?

Varför fryser inte Putin deras bankkonton? Varför bötfäller man inte dem som bistår med kaffe och förnödenheter till demonstranterna.

Frågorna är många.

Du vet att det är väldigt riskfyllt att demonstrera i Ryssland. Det vet du. Det är förbjudet. Det vet du. Det lilla civila samhälle som finns av NGO är borta. Det vet du. Den fria pressen är borta. Det vet du.

Med tanke på detta så är det enormt att folk ändå gick ut på galorna i Ryssland. Oerhört modigt av dem. DU, din skadade människa, sitter och hånar dem.

Minns att alla kan läsa din posthistorik.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in