Flashback bygger pepparkakshus!
2022-02-24, 13:25
  #4489
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Americanwest
Mi-17 helikoptrar som flyger mot huvustan, skrämmande är dom flyger såhär lågt

https://twitter.com/AuroraIntel/stat...xKpTkUFwFkkN9w

Är det för att skrämma folket?
Citera
2022-02-24, 13:25
  #4490
Medlem
rokossovskys avatar
Den här twitterkanalen har rätt mycket bilder och videors från Ukraina.

https://twitter.com/RALee85
Citera
2022-02-24, 13:25
  #4491
Medlem
Snapcounts avatar
Kina backar Ryssland fullt ut :

Kinesisk diplomat säger att han förstår Rysslands oro i säkerhetsfrågor

Kina förstår Rysslands "legitima farhågor" i säkerhetsfrågor, säger den kinesiska diplomaten Wang Yi.

Wang Yi uppges ha gett den ryska utrikesministern Sergej Lavrov det här beskedet i ett telefonsamtal i dag.

Kina efterlyser en balanserad, effektiv och hållbar säkerhetsmekanism i Europa via dialog och
förhandling, sa Wang, enligt ett uttalande på det kinesiska utrikesministeriets webbplats.


https://svenska.yle.fi/a/7-10013113

Nå, annat är ju inte att vänta ifrån dessa Covid-spridare..
Citera
2022-02-24, 13:25
  #4492
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
12:26
EU readies 'massive' sanctions package but there are divisions


Now, after developments overnight, it’s already getting ready to propose a second.

"Massive" and "severe" are words we often here about the economic sanctions that the bloc is prepared to inflict on Russia.

But the truth is there are different views among member states about how far the EU should go at this stage.

Germany and Italy are named by diplomats as being jumpy about adopting the heaviest measures, while countries like Lithuania and Poland have long been more bullish.


https://www.bbc.com/news/live/world-europe-60454795
Hejja Polen! Se till att påminn tyskarna om sitt förflutna så de skamsna accepterar att svälta ut Putte med liten snopp.
Citera
2022-02-24, 13:25
  #4493
Medlem
NukeTheWhaless avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smegma
Den här Putin har varit ledare i Ryssland i över tjugo år. Är det öht någon som tvekar på att han INTE har blivit demokratiskt vald?
Som Ukrainas ambassadör till Qatar sa på AlJazeera.

Det är ryska befolkningens ansvar för det som händer. Det är ryska befolkningen som röstat fram Putin och det är ryska befolkningen som inte ha avsatt dåren utan låter honom hållas.
Citera
2022-02-24, 13:25
  #4494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Novakolia
Om Flashback representerar den genomsnittlige svensken så är vi riktigt illa ute.
2 av 10 som är pro ryska här är riktiga konton som inte blivit upphandlade av Putin.
Citera
2022-02-24, 13:26
  #4495
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Så ditt argument är att Putin inte gör något fel, precis som när nato inte gjorde något fel i serbien och kosovo och libyen?

Jag förmodar att du kan "trolla" fram FN beslutet där ryssland uppmanas att säkerställa "no flight zones" över ukraina, likt de som påkallade natos assistans?

Afganistan och irak var ju inte nato en part i.

Ska du ha en åsikt så ska den väll endå inte vara enbart utifrån dina känslor vs verkligheten, för verkligheten bryr sig inte.

Argumentet är väl att man tar med en nypa salt vad dessa länder kritiserar ryssen för. De är ju likadana.
Höra UK och US om Ryssen i FN är ju bara skrattretande. Tar hellre Maggans sida då
Citera
2022-02-24, 13:26
  #4496
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mass.hysteria
Ryska attackhelikoptrar är några minuter ifrån Kiev såg jag på instagram.

Vad fan,hände med Ukraina? vek dom sig bara???
Det pågår ett diplomatiskt spel i kulisserna. Ryssland, USA och Ukraina har redan gjort upp hur detta ska sluta. Ukraina gör lite lamt motstånd för syns skull, USA protesterar, och ryssarna får utse en marionett att styra Ukraina - ungefär som Lukasjenko i Belarus. Sen återgår allt till det normala, börserna återhämtar sig och oljepriset går tillbaka.
Citera
2022-02-24, 13:26
  #4497
Medlem
arne99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sejfu
Ja, Europa har bäddat jävligt dåligt. Merkel och EU har försatt medborgarna i en jävlig sits.
Spårar det ordentligt minus kärnvapen så blir det kallt och dyrt till vintern, olja och gas bortfall som ingen kan snyta ur näsan.
Citera
2022-02-24, 13:26
  #4498
Medlem
Intensivtkloks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Det är stötande med tanke på att presidenten är ättling till förintelseöverlevare och Putin vet om det. Det är som att spotta judar i ansiktet, hoppas Israel bryter helt med Ryssland och börjar bomba Syrien på riktigt nu.
Det kan man ju hoppas på, men det förefaller högst otroligt.

Rysslands lögnaktiga propaganda vet så klart inga gränser, det ende Putin förstår är maktspråk.
Citera
2022-02-24, 13:26
  #4499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Teu
Läs årtalen och ställ dom i samma tidslinje som ryska militära handlingar gentemot Ukraina så ser du klart och tydligt att ett NATO medlemskap aldrig var på agendan innan Ryssland gick in i Krim och började aktivt stödja seperatisterna i Luhansk och Donetsk med soldater och utrustning.

Det fetade ovan är EFTER Ryssland gick in i Ukraina och började krigsivra. Upploppen vid Maidan och Yanukovych avgång handlade om att man vill närma sig EU och hade inte ett skit med NATO att göra. Inte ett fucking skit så sluta älta denna lögnen.


Det följer en 20 år lång utveckling med många saker i botten. NATO närmande, EU närmande en fake revolution samt att man lät USA börja operera i sitt land. Bara för det inte springer runt GI Joes med NATO flagg i Ukraina betyder det inte att dom inte låter USA använda deras land för att destabilisera Ryssland. Se mönstret för fan eller är du blind?
Citera
2022-02-24, 13:26
  #4500
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smegma
Den här Putin har varit ledare i Ryssland i över tjugo år. Är det öht någon som tvekar på att han INTE har blivit demokratiskt vald?

Och trixat med grundlagen, bytt plats med Medvev för att sen återgå till presidentskapet.
Jag tvekar nog lite.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in