Citat:
Ursprungligen postat av
ugh123
Aha, jag tror dock inte det finns någon världsregering. Visst finns politiska intressesfärer och allianser, men steget därifrån till en världsregering som styr allt är ju bara fantasier.
Hur det ligger till i detalj vet nog inga utomstående. Jag brukar kalla det för internationella nätverk. Jag använde termen NWO för att förenkla.
Men teorin om NWO är en etablerad konspirationsteori. Den torde medföra att när länder har konflikter så styrs konflikterna i parterna av en gemensam ledning eller gemensamma intressen.
Fysisk och elektronisk kommunikation har stärkt globala intressen. Därför menar jag att de internationella nätverken flyttat fram positionerna.
Du kanske anser att länder idag agerar oberoende och inflytandet av internationella nätverk är obetydlig. Då är du egentligen lite OT i denna tråd och tavla

Men självklart är dina inlägg välkomna. Du kanske anser att inte många krig eller konflikter någonsin har utspelats under en gemensam ledning. Det är naturligtvis en synpunkt.
Men som jag ser det och beskrev i
inlägget ovan så agerar ofta parterna i konflikter samordnat.
T.ex: Man startade en färgrevolution i Kazakhstan. Ryska trupper gick in och landet miste lite frihet till Ryssland. Detta öppnar för starkare koppling mellan Kina och Europa genom "Belt and Road".
Nu ordnar man ståhej runt Ukraina. Zelensky åker till EU och Macron och "ber om hjälp". Ukraina knyts hårdare till EU.
Ryssland tog Kazakhstan och har givit Ukraina till EU. Allt handlar om att utplåna självständiga länder och inordna dem i större enheter. Se hur Sverige år från år förlorar inflytande till EU. Det står mer i det länkade inlägget.
Så tråden bygger på teorin att parterna i konflikter ofta är styrda av samma ledning. Har det alltid varit så? Har t.ex muslimer och judar bekämpat varandra med avsikt genom århundradena för att kunna sprida de globala nätverken som t.ex flyktingar?
Så tråden handlar om de internationella nätverken. Hur länge har de haft avgörande inflytande över världen?