Citat:
Ursprungligen postat av
0ldworldorder
Ukraina är inte med i NATO men är med i NATOs enhanced opportunity partner interoperability program.
Dessutom har Ukraina goda relationer och partnerskap med många enskilda NATO-länder. Inte minst med USA.
Oavsett så är den största anledningen till reaktioner mot Ryssland att väst motsätter sig en säkerhetsordning där militärt starkare nationer hotar eller invaderar andra.
Om man accepterar att världen ska fungera så leder det till kapprustning. Som alla förlorar på. Varje krona ett land lägger få militära utgifter är en krona som man hade kunnat lägga på något trevligare och mer konstruktivt.
Dessutom anses moderna krig mellan industrialiserade länder vara för destruktiva och farliga. Erfarenheterna från WWI och WWII är inte goda.
Man vill att Ryssland låter Ukraina vara ifred.
Man accepterar inte att gränser flyttas med militära medel.
"Som alla förlorar på"????
Usas senaste försvarsbudget är på 777 miljarder us dollars, 11% av budgeten.
Hört talas om The Military Industrial Complex?
Finns extremt starka incitament, både ekonomiska och politiska, att öka försvarsutgifterna.
De skiter ju fullständigt i all misär i USA, bara de får in nya orders på vapen.