Citat:
Ursprungligen postat av
skrumpelnubb
Ateister kan inte det eftersom de är ateister. Men det betyder inte att de inte förstår att det finns somligt som är universellt rätt och fel, de kan bara inte se att en objektiv moral är ett metafysiskt objekt som inte skulle kunna existera om det inte fanns en skapare av allt som är mer än noll och intet.
Att de inte kan grunda moralen i det metafysiska betyder ändå inte att de inte kan leva minst lika moraliskt som teister.
Tro är överskattat, religionerna är mänskliga konstruktioner. Vi fungerar ofta lika bra eller rent av bättre som moraliska varelser utan detta.
Så här: De kan i ljusa stunder inse att det finns en objektiv moral och ofta(st?) känna krav på sig att lyda den (detta är inplanterat i dem, en kvarleva från paradiset, nedärvd från Adam och Eva).
Men sedan så måste de fejka okunskap för att kunna leva i den stora "det finns ingen Gud"-förnekelsen, som är sååå viktigt för dem, och i fråga om moral driva en hopplöst inkonsistent hållning, t.ex. "Mörda är oerhört omoraliskt, men varje samhälle gör upp sin moral utan någon objektiv måttstock".
Ateister lyda morallagen? Det kan de inte mer än på ett ytligt sätt och tillfälligt, därför att de helt saknar kraften till att följa den djupare och mer konstant.
Däremot är de stolta över sin ytliga moralitet, vilket gör det hela extra fult och provocerande för Gud som ser på och i sin lag kräver fullständig lydnad och som tacken för alla goda gåvor tillkommer. Sina hjärtans mörka tankar räknar de inte ens till moralen. Lättare att skina som god människa då.
Om religioner någon annan gång.