Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Du ljuger. Du gjorde en hemmasnickrad uppdelning mellan partier och falanger i partier "rationalism"/"postmodernism", där "rationalism" utan prefix konnoterades till "sakpolitik". I filosofisk mening är det väldigt konstigt och jag gav dig chansen att förklara. Rationalism är alltså snarast motsatsen till "evidensbaserad pragmatism".
Att du inte visste vad kritisk rationalism är utan trodde att jag syftade på Descartes när jag talade om Popper kan jag inte göra något åt. Förhoppningsvis har du i alla fall lärt dig en del genom att läsa mina inlägg.
Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Motsatsparet rationalism-postmodernism haltar alltså för det första. För det andra är du en sketen hycklare som spottar Popper i ansiktet med varenda sak du postar. Varenda tes du driver är heltigenom relativistisk och subjektiv till en nivå som man måste vara fantastiskt ohederlig eller korkad för att inte förstå.
Komiskt att du anklagar mig för relativism samtidigt som du själv påstår dig ha en "postmodern uppfattning". Min kritik av postmodernismen handlar ju just om dess relativism, som många före mig har kritiserat. Men det kanske du inte heller kände till?
Annars kan jag förstå att du gillar postmodernismen. Etnonationalismen som du hyllar är ju inget annat än identitetspolitik.
Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Vilken sorts pajas varnar i en tråd för att Jomshof bereder mark för ett nytt Srebrenica för att i en annan låtsas förstå Popper, som ju kritiserade just exakt den typen av historicism?
Att historien aldrig upprepar sig (exakt) betyder inte att folk inte begår samma tragiska misstag gång på gång.
Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Eller klagar på "postmodern identitetspolitik" samtidigt som man inisisterar på särskilda ord och måttstockar för hat när det drabbar judar och muslimer?
Jag har alltid varit skrupulöst noga med att fördöma all slags hat, även mot etniska svenskar, trots att du ständigt påstår motsatsen. Dina halmgubbar om olika "måttstockar" börjar bli tröttsamma.
Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Eller påstår rentav att ordet "islamofob" är "vetenskaligt", samtidigt som man lajvar "kritisk rationalism" med stränga regler för falsifierbarhet och universalitet för vetenskaplighet. Med den logiken är Anna Lindh en kliniskt bevisad antisemit, eftersom hon kallades det av Israels ambassadör.
Nej, Anna Lindh var inte antisemit. Antisemit blir du inte därför att någon kallar dig för det (inte ens när det är befogat som i ditt eget fall) utan genom antisemitiska ord och handlingar.
Kritisk rationalism handlar för övrigt inte om ord utan om den objektiva verkligheten och vad vi kan lära oss om den.