Citat:
Ursprungligen postat av
TantRossin
Du vet väl, att det är saken ovidkommande hur din 4 åring klara städning . Hemma hos mig är det tvärtom, här har jag en vuxen 4 åring, som inte har lärt sig och städa. Dit argument saknar evidens. Det måste ha varit sorgliga varelser till kvinns du har omgivit dig med, som har kunnat påföre ett sådant trauma.
Den genomsnitlige, inte alla kvinnor.
Det är från studier om den psykologiska effecten av att göra obetalt arbete (dvs städa upp efter sigsjälv )
Den har en negativ effekt på kvinnors självbild men en positiv på männs .
Den bäst underbygda förklaringen jag läst utgår ifrån att värdet av obetalt arbete sjunkit kraftigt (pga av teknisk utvekling, högre dispoible inkomst (skattade kr räcker till mer) och dagis/skola/fritids/äldrevård.
”Hemmafruns” värde på 50-60 talet var enormt, det bästa än förvärvsarbetande man kunde göra var att ge frun hela paychecken och be om veckopeng. Utan planering och ansvar klarade sig inte medelklasshushållet sig utan frun i huset, (matpriser, konsumtionsvaror, kläder och skor va inte något man bara klickade hem)
Män har dock kvar värdet av förvärvsarbete och påverkas inte av devalveringen av obetalt arbete.