Citat:
Ursprungligen postat av
Frawjon
Jag försöker att inte skada folk om de inte först har djävlats med mig, men det stämmer att det egentligen inte finns något ansvar, eftersom allt är determinerat.
Och precis det är ditt problem.
Du finner inget värde i det du har bestämt dig för är värdelöst, och det är dumheter.
Det är precis som den här killen som frågade häromdagen hur han skulle gömma sitt knarkande för familjen som inte gillade att han knarkade, och det han behövde höra var att han inte både kan äta kakan och ha den kvar.
Du är i en liknande situation:
Du kan inte med berått mod ta dig friheter med värderingarna, och komma fram till att du var inkapabel att själv skapa något helt fristående på det området, och sedan ändå vilja fortsätta på samma spår som bevisligen inte fungerar.
Det finns värdefulla ting i livet som är värda att anstränga sig för, och i bästa fall blir man också lycklig av att sträva efter dessa.
Ta och leta åt vad det är så att du förstår sanningen om det, istället för att bestämma dig för att det inte finns, eller bara är påhittat.