Citat:
Tjeckoslovakien var så pass splittrat att landet upplöstes 1993, så det får man väl säg var en konflikt av tämligen djupa dimensioner. Att man sedan upplöstes fredligt visar väl på att tjecker och slovaker kan lösa saker på demokratiskt vis, som man ofta gjort historiskt.
Citat:
Det fungerade väl lika väl som när norrmän och svenskar delade samma land?
Sverige-Norge var aldrig samma land. Istället var det en union, där länderna hade i huvudsakligen skilda institutioner och lagstiftning. Sverige-Norge hade inte så svårt att dela på sig mycket just genom att det krävdes tämligen litet formaliteter. Inte ens ländernas krigsmakter var särskilt samordnade. Det var en helt annan sak när Finland ingick i Sverige.
Citat:
Jag tror att två etniska grupper som är väldigt nära varandra och delar samma värderingar definitivt kan dela landsyta med varandra. Schweiz är väl ytterligare exempel på detta.
Problemet är väl ifall sådana exempel används för att klumpa ihop etniska grupper som inte har med varandra att göra.
Problemet är väl ifall sådana exempel används för att klumpa ihop etniska grupper som inte har med varandra att göra.
Märk väl att Schweiz är en union med till stor del självstyrande kantoner och inte en enhetsstat som Sverige. Detta är ofta ett institutionellt sätt att just hantera olika etniciteter eller motsvarande inom samma stat.
Citat:
Juguslavien hade väl ganska liknande folk med olika religioner som kan vara orsaken till att allt gick fel, eller så var det historiska orätter som förorsakade förfallet, Ottomanska imperiets hemska behandling av kristna i området och privilegier som gavs åt muslimska bosnier och albaner. Tjeckoslovakien hade däremot historiskt varit del av den mycket mer harmoniska och civiliserade mångetniska imperiet Österrike-Ungern.
Säkerligen är orsakerna komplexa, med bl a det Du nämner. Även delar av det senare Jugoslavien ingick i Österrike/Österrike-Ungern.