2020-11-05, 00:13
  #14389
Medlem
mr.demons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345
Kommer bli inbördeskrig så fort Biden släcker USA för att skydda mot ´´corona´´

Nej, men förmodligen lite stök.
2020-11-05, 00:13
  #14390
Medlem
getbusys avatar
Hur kan USA ha ett sånt fullständigt rättssosäkert valsystem? Man kan låta sin låtsas kompis eller sin döda hund rösta typ, sen lägga det i en brevlåda och inget ID, hahaha fenomenalt avancerat 😂
2020-11-05, 00:13
  #14391
Medlem
xXoyKillSss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345
Kommer bli inbördeskrig så fort Biden släcker USA för att skydda mot ´´corona´´

Kommer bli inbördeskrig oavsett
2020-11-05, 00:13
  #14392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Haha ägd äckel Trump.. många här igår som var kaxiga att Trump redan vunnit stort, tji fick de.

För Biden är fräsch. Du byter ett äckel mot ett annat. Meningsfullt.
2020-11-05, 00:13
  #14393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av C0w
Ja, lite det som är grejen också.

Enligt vad jag har förstått så är läget som så att

- AZ måste bli rött, finns massor med röster kvar att räkna och Trump väntas krympa ledningen och möjligtvis tom ta hem AZ.

- MI och WI är spikade till Biden. Har inte läst på så noggrant, men har sett att Trump och hans folk ska försöka bestrida resultatet. Hur, var, när, vem osv vet jag inte...

- Alaska är 100% Trump

- GA, NC och PA är alla röda för tillfället. Sen får man läsa, beroende på vilken sida man står på, att Trumps ledning räcker för att ta hem GA och NC. PA ser också bra ut.
Den andra sidan däremot hävdar att det för det mesta är poströsterna samt demokratfästen som är kvar att räkna, och att dessa stater eventuellt kommer flippa blått.

Trump måste alltså vinna alla 3 av PA, NC, och GA och en av NV och AZ.
På fox hemsida är arizona blått. Har dem inte uppdaterat lr?
2020-11-05, 00:13
  #14394
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av getbusy
Hur kan USA ha ett sånt fullständigt rättssosäkert valsystem? Man kan låta sin låtsas kompis eller sin döda hund rösta typ, sen lägga det i en brevlåda och inget ID, hahaha fenomenalt avancerat 😂


Det är också lögn vilket du gick på. Är du så blåst att du går på allt som skrivs?
2020-11-05, 00:14
  #14395
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Amerikaner i utlandet som röstar, t ex de som bor i Sverige, var räknas de in?

Jag tror att rösten går till den delstat de räknas till, troligtvis den de bodde i innan de lämnade landet.

Som utlandssvensk går din röst till den valkrets du tillhörde innan du flyttade.
2020-11-05, 00:14
  #14396
Medlem
Cuckslayers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Browser
All politik är kohandel, så det kommer dom snart överens om. Obama hade inte heller senaten vet du, men fick igenom en jäkla massa.

Med nuvarande politiska klimat? Lycka till
2020-11-05, 00:14
  #14397
Medlem
wwrs avatar
Jag har inte kollat på ett tag. Har de inte räknat klart ännu? Biden har stabil ledning enligt det som kommer upp i Google.

Är detta ett skämt där media och deras system försöker föra fram Biden in i det sista eller tog Biden hem valet?
2020-11-05, 00:14
  #14398
Medlem
Dickassos avatar
Dom intervjuar Michigans högsta höns om valet nu. Det är henne som Trump stämt nu. Hon totalt idiotförklarar stämningen, till och med skrattar åt den. Ett sätt att försöka så tvivel i processen säger hon.
2020-11-05, 00:14
  #14399
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
Om Rep/Trump inte claimar vinst kan dom inte agera legalt. Har du inte vunnit något, kan du inte förlora något..

Tweeten:

"We have claimed, for Electoral Vote purposes, the Commonwealth of Pennsylvania (which won’t allow legal observers) the State of Georgia, and the State of North Carolina, each one of which has a BIG Trump lead. Additionally, we hereby claim the State of Michigan"

Ställ dig istället frågan varför pausas Trumps vinster men inte Bidens. Bra att Trump gillar fighter, vi skall inte ge oss Badbollen, dom försöker stjäla det här.

Du hade tokfel i dina beräkningar. Och kan inte acceptera det. Synd. Men framförallt, otroligt svagt.
2020-11-05, 00:14
  #14400
Medlem
Trump kommer att begära omräkningar inPenn, Arizona, Michigan, Wisconsin och Nevada. Sedan ser han till att sätta bara republikaner för att räkna rösterna..Så att man vet att det kommer att gå rätt till..

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback