Citat:
Ursprungligen postat av
AngelsKit-V.47
Förmodligen på grund av deras slarviga och lata attityd som bevis på deras slarviga lata attityd att de inte ens är kapabla att plugga för ett prov.
Högskoleprovet bör läggas ned med omedelbar verkan och jag säger det här som någon med vinnande tänkbarheter för provet. Idioter med 15 IQ kan komma in på Sahlgrenska med en sjuk tur och detta är inte acceptabelt
Det finns saker som stöder det du säger.
Det var något på tv för några år sedan om att många som kommit in på olika utbildningar med provet trillade av efter att terminerna gick. De var fler än de som kommit in med andra kvoter såsom betyg.
Sedan är ju människor olika också. Du har dock rätt i att provet går att plugga till och få bra på även om man inte är ett geni, men det stämmer ju egentligen med alla sätten att komma in på universitet.
Det finns en uppfattning bland vissa att högskoleprovet är nästan samma sak som ett IQ-test och det är däremot rent fel. Det är inte samma sak. Man kan få högt på HP med normal IQ. Skall man dra det ännu ett varv finns det de som menar att man kan träna på IQ-test också... :P
Det är egentligen ganska svårt att säga vem som bara är "smart av naturen" och vem som kan det de kan för att de tränat på det. Kanske rent av omöjligt.