Det svenska
varumärket Huski Chocolates logga syns numera lite varstans i sportvärlden. Nyss tecknade de ett avtal med Chip Ganassi Racing i amerikanska IndyCar och vid sidan av det är de partners till McLaren och Alfa Romeos F1-stall samt Millwall FC och ett gäng bandyklubbar i Sverige.
I Huskis produktutbud på hemsidan finner vi två sorterts chokladmjölk, muggar och vattenflaskor. Det skrivs även om en revolutionerande chokladdrycksmaskin som ska finnas på hotell i USA och Norge.
Bakom Huski tycks företaget Choki AB stå som under det brutna räkenskapsåret 2018/19 omsatte 4,5 mkr och gjorde ett resultat på -24,6 mkr.
Är det någon som vet mer om det här företaget/varumärket och deras offensiva satsning på främst motorsport? Jag vet inte tillräckligt om marginalerna på chokladmjölk och muggar men en vild gissning är att det måste säljas en del för att man ska kunna sponsra två F1-stall.
Huskis hemisda https://www.huskichocolate.com
Finansiell info https://www.allabolag.se/5590747720/bokslut