Citat:
Ursprungligen postat av
slurppen
Tycker du danskarnas alternativ är en bättre lösning för brigad artilleriet? De står ju ute när de skjuter. Då kanske det är bättre att de byter plats. Om man också låter artilleriet för mälardalen få lastbilar. Sedan tror jag ARCHER är mer avancerad. Men ändå så är begagnade K9 som finns att köpa billigast. Om man vill förstärka snabbare istället för att vänta flera år.
Nej jag tycker inte danskarnas alternativ är bättre.. Men jag besitter inte den tekniska expertisen som krävs för att göra en rättvis jämförelse.
Nånstans har jag tänkt tanken att det
kanske hade varit smartare och billigare och vettigare att man skippat Archer 08 systemet, och i stället bara kört rakt på att bygga 48 st Haubits 77BD i stället. En lättare och enklare lösning. Visserligen hade personalen fått stå ute och jobbat oskyddat, men det hade nog blivit en billigare livstidsförlängning av Haubits 77B pjäserna? En ganska okomplicerad fattigmanslösning..
Det hade inte blivit en avancerad teknikdemonstator nej, och inte riktigt samma industristöd heller. Men kanske nåt som fungerar?
Det är dock lätt att va efterklok och titta i backspegeln och se vad man borde gjort.
Hade vi gjort det hade vi förmodligen stått med 48 fungerande pjäser redan idag, och kunnat lägga mellanskillnaden på 24 st DivArt-pjäser (K9 Thunder eller Pzh 2000 et.c.) som komplement.