Citat:
Ursprungligen postat av
Mansory
När bilhandlare inte skriver ut regnr i blocketannonser bör man oroa sig då? Liksom varför inte bara ha en bild på regnr så man kan forska lite själv..
När privatpersoner gör det så är det för att dom inte vill bli spårade: man kan hitta ägaruppgifter så som adresser med hjälp av reg.nummer.
När bilföretag gör det så kan det bero på flera olika orsaker. Ibland är det bilder på en likadan/liknande bil i annonsen och inte den som är till salu.
Men oftast beror det på att man nuförtiden kan se via appar och hemsidor när bilen såldes sist och vad priset låg på då. Dom vill helt enkelt göra en rejäl vinst utan att kunden får reda på det.
Förr handlade det mycket om mätarfifflade bilar men det blir svårare och svårare att sälja sånt i Sverige. Det var enkelt att kolla upp bilens mätarställning redan för 15 år sedan.