Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Jo man tänker ju att man kan kräva/förvänta sig en del av andra vuxna.
Men dessa sexköpande män verkar vara på en helt annan nivå. Mycket lägre nivå. Vår egen WordWarrior tex, en notorisk sexköpare vill att samhället ska hålla unga tjejer på en sådan standard att de går att köpa.
Det handlar om ren och skär egoism. De skyller på att män är kåtare och har en starkare sexdrift osv. Men precis som med pedofilers drift så går den ut över andra och blir ett problem för samhället i övrigt.
Det är du som är egoisten här.
Som kvinna vill du såklart begränsa mäns möjlighet till sex - dvs det ska krävas en prestation från män för att de ska förtjäna att ha sex. Detta sitter djupt rotat i ditt DNA och därför skaver det något fruktansvärt när män kan få en genväg till sex genom pengar. Jag förstår att det är jättejobbigt för dig att detta fenomen existerar, men vet du vad?
Vi bryr oss inte om dig, fattar du? Vi bryr oss inte om att vara dig till lags. Jobbigt va?

Vi köper sex hur mycket vi vill, och om du tycker det är jobbigt så är det ditt problem, inte vårt.
Det är dock såklart jättesorgligt att sexarbetare pga din älskade sexköpslag far jävligt illa. (Frankrike, Irland m fl länder rapporter betydande ökning av våldsbrott mot sexarbetare efter införande av förbud enligt den nordiska modellen). Så tyvärr kan vi inte bara ignorera din och andras idiotiska och rent farliga uppfattning i frågan. För allas bästa måste vi avkriminalisera sexköp och försäljning HELT. Inte legalisera, utan avkriminalisera. Det är stor skillnad mellan de två begreppen.
Visst, jag förstår att det gör ont i dig att män kan få sex utan större ansträngning, men du kan inte låta dina känslor gå före människoliv. I nuläget gör de just det, och mer egoism än så är svårt att hitta.
Och att du jämför sexköp mellan två vuxna människor med pedofili är ju, förutom att vara enormt osmakligt i sig, ett omyndigförklarande av vuxna kvinnor utan dess like. Dessutom är det ett gigantiskt hån mot offer för pedofili. Fan, Merapi hånar våldtäktsoffer och du hånar pedofilioffer. Fina människor ni är...
Och att en avkriminalisering av sexköp skulle ha någon som helst påverkan på ditt liv är skrattretande. Annat än att du tappar sexuell makt och kontroll över män då, men det får du helt enkelt leva med. Ledsen att behöva säga det, men världen kretsar inte kring dig, din jävla egoist.