Rejält patetisk - och samtidigt lite skadeglatt även spooky kul - att se höger-packet nu ränna iväg till både A-kassa och det förhatliga facket som skållade (kinesiska?!) råttor en masse i spåren av coronakrisens förödande spår.
Inte så himla kul att vara "själv-är-bästa-dräng-mentaliteten" nu längre, eller hur?!
Nä, nä, nä.
"Kommunistiska Sverige" ja, och ja jävlar hur fick dom (kapitalisterna) ens fick ihop det där is beyond me, när Sverige har världens nästan mest avreglerade och kapitalistiska arbetsmarknad med mest friskolor i hela världen till exempel. Och det under socialdemokratiskt styre, remember.
Så statsminister Stefan Lövfen - och finansminister Magdalena Anderssson - har aldrig varit den stora satan för svenska företagare trots att dom vill framhålla de två som det. Bara för att dom fått pynta lite skatt. Men å andra sidan har svenska företagare samtidigt täljt guld med brödkniv. Fram till nu alltså.
Och just nu så är det faktiskt just dom där två socialdemokratiska "satanisterna" som håller Sveriges företagare under armarna - och ingen jävla annan.
https://ff.se/sjalv-ar-baste-drang/
No more, no more, no more ...