Citat:
Ursprungligen postat av
Mafia
Du hävdar ju att grundläggande företags- och nationalekonomi för ekonomiska kriser är irrelevant.
Vilka svampar röker du, det jag hävdade går inte emot något av detta tvärtom. Här har du det igen om du missade de i dimman:
Citat:
Ursprungligen postat av
flekstor
Staten har hittills klarat att hålla en låg skuldsättning genom att låta kommunerna ta ansvar för flyktinginvandringen. Men kommunerna går nu på knäna och behöver räddas av staten och då måste staten antingen trycka pengar eller låna upp pengar. Dvs. kraftigt ökande statsskuld är oundvikligt så vida vi inte helt skär ned på all offentlig service som sjukhus, skolor, rättsväsende mm.
Detta var läget redan innan corona, och om vi nu får en långvarig karantän leder det till företagskollapser och massarbetslöshet. Det krävs alltså enorma stimulanser från staten för att motverka detta, dvs. enorma utgifter för staten. Detta samtidigt som skatteintäkterna ändå försvinner eftersom arbetslösheten ändå kommer öka kraftigt. Ytterligare behov av att trycka eller låna pengar alltså.
Socialister som du tror alltid att man kan trycka mer pengar och låna mer utan konsekvenser men det har aldrig fungerat i längden. Under 90-talet hade vi inte de stora problem jag beskrivit men vi fick ändå tvåsiffrig inflation.
Ditt enda argument är: "vi har tryckt upp pengar förr utan problem så det går säkert bra nu också". Jösses, har du inte lärt dig något?