Citat:
Ursprungligen postat av
babymamacita
Inget, din idiot.
Du skriver ju exakt det jag försöker få er att förstå.
Så vida du inte bor på en helt isolerad plats i djungeln eller en isolerad ö så är du delaktig av ett konstant utbyte av influenser från olika länder, kulturer och platser och det är just det som reklamen handlar om. Att dagens samhälle är ett resultat av ett konstant utbyte av influenser från olika länder, folk och kulturer och resandet är en del av det.
Sedan finns det områden som historiskt har varit föregångare och Skandinavien var av diverse olika geografiska skäl inte ett av dessa, skrivkonsten är drygt 5000 år gammal och härstammar från området som idag är Egypten. På den tiden var Sverige en icke-faktor och tämligen ociviliserat.
Sluta vara så kränkt.
Det du nämner är bara plattityder och självklarheter, som du - på den naive dumskallens vis - försöker framställa som djupsinnigheter. Ingen bryr sig om dina små förenklade Wikipedia-utläggningar om var skrivkonsten kommer från och liknande. Uppenbarligen har du inte utvecklats något sedan du "briljerade" med sådant på gymnasiet.
Du har dessutom missat hela vinkeln i reklamen, där Skandinavien i sig framställs som en plats som inte har något egenvärde, där allt kommer utifrån, något som dessutom påtalas av invandrade parasiter som får stå och mästra människor som kommer från kulturer och platser som faktiskt är högtstående, till skillnad från de skithål de själva kommer från.