Citat:
Ursprungligen postat av
Restad
Du likställer alltså lappar som skandinaver. Inte värst svenskt alltså. Samer är väll ett speciellt folkslag av resande folk ungefär som zigenare
Vad jag vill påpeka är felaktigheter i SAS reklamfilm.
De hävdar tidigt i filmen att det inte finns något skandinaviskt. Då bemöter jag det med ett enkelt exempel, Samer.
Definitionen ”Skandinavien” är väldigt ny, samer fanns här när man uppfann denna definition, det importerades inga samer efter att Skandinavien definierats. Enkelt.
Därmed har jag motbevisat det SAS hävdar i reklamfilmen. Det måste ni andra också inse, oavsett vad man tycker om samer.
För att komma till DITT påstående, jag har inte likställt lappar, svenskar eller skandinaver med varandra. Jag bevisade bara ett felaktigt påstående i SAS reklamfilm. Motbevisa mig där istället.