Citat:
Ursprungligen postat av
allan78
Vilken vinst för Trump! Mördar en högt uppsatt person som varit en nagel i ögat i decennier. Iran klarar inte av att hantera situationen utan skjuter ner ett passagerarplan. All fokus handlar nu om hur värdelösa Iran är.
Givetvis kommer många fortsätta ta Irans rygg i svensk media. Dels genom att tyst ignorera detta, dels genom att credda Iran för deras samarbetsvilja.
Är det verkligen en vinst för USA och Trump i det långa loppet. I nästan alla dessa nerskjutningar av passargerarflygplan är USA direkt eller indirekt inblandade, någon som tänt lågan. Jag vet inte om det ser så bra ut i historien att vara delaktig till att dessa tragedier uppstå. Trump som ville lämna mellanöstern men ser nu ut att ha cementerat USA:s närvaro.
Du har rätt i det, allt fokus hamnar på hur värdelösa Iran är och vad tror du reaktionen på det kommer att bli? Vad brukar barn som anses värdelösa göra? Vi får väl hoppas Iran är mer mogen och ändå kan sitta i förhandlingar om kärnkraftsprogrammet så dom inte gör som Nordkorea till slut och totalisolerar sig.
Ändå heder till Iran som tar på sig misstaget och jag hoppas dom betalar bra skadestånd till anhöriga. Dom skulle ha haft lufrummet stängt mycket längre och inte låtit flygbolagen leka med människors liv, misstaget ska kosta. Ryssland var ju inte lika villiga att erkänna sitt misstag med rebellerna i Ukraina.