2020-01-04, 01:26
  #1177
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LavezziLrey
Jag är ”hjärntvättad” 😂😂😂

Av vilka? Svensk media som fjäskar för Iran och hatar USA? Nja, skulle inte tro det va.

Iran har värre lagar än Saudiarabien.

Svara på den här frågan; i vilket land är det olagligt att inte bära slöja? Svaret är Iran!

Iran, Hezbollah och Assad begår terrordåd.

Iran är den värsta terroriststaten i världen. Du är bara för hjärntvättad för att kunna se det.

Du är fullständigt hjärntvättad.

Vilket nonsens.
Hur fjäskar Sverige för Iran? Hela svenska populärkulturen är amerikansk, våra högtider är till stor del kopior på USA:s, politiskt är vi USA:s slagpåse. De skapar krig och misär i Mellanöstern och vi tar emot alla flyktingar som deras idioti skapar.

Det är olagligt att inte bära slöja i Saudiarabien med och kvinnor i Saudiarabien fick först köra bil förra året. Knappt 30 procent av alla saudiska kvinnor arbetar och fram till förra året behövde kvinnor en manlig förmyndare för att ens kunna söka ett pass. Irans regim är urusel och jag önskar varenda en av individerna bakom den ren och skär misär, Saudiarabien är dock i en klass för sig.

Komiskt att du skriver om terror, hur många iranier har du hört talas om som har varit bakom terrordåd? Kan du nämna en iransk terrorist? Komiska är att 9/11 som vi får uppkört i halsen konstant, det var ett dåd där 15 av 19 individer var saudier. Varenda en av de islamistiska terrordåd som har ägt rum och fått medial uppmärksamhet har wahhabister och sunnimuslimer legat bakom, samma wahhabism som Saudiarabien sprider världen över.

Även i Sverige får vi lida på grund av Saudiarabiens religiösa extremism. Rakhmat Akilov som körde över människor i Stockholm är sunnimuslim och tillhör wahhabismens gren. Även Taimour Abdulwahab som sprängde sig själv i Stockholm tillhörde wahhabismen.

Men visst, sprid lite mer dynga och påhitt.
Citera
2020-01-04, 01:26
  #1178
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av krosh
Din kropp kanske är en mans, men ditt intellekt är uppenbarligen ett barns. Iran satsar ungefär 200 miljarder per år på sin försvarsbudget. När USA invaderade Irak 2003 låg Iraks försvarsbudget på ca 6 miljarder, och dessa gick till att bara försöka upprätthålla stridsvagnar och flygplan som redan var 30 år gamla. Iran och Irak går inte att jämföra ur den aspekten. Iran har t.ex. nästan 2000 fordon som kan skicka kryssningsmissiler (30 till 200 mil). USA är överlägsna militärt, men invasion är knappast möjlig.

Ditt intellekt är i nivå med en åsnas, Iran är ett land i sönderfall. De skulle bli sönderplockade på mindre än en månad.
Citera
2020-01-04, 01:28
  #1179
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Som-nam-na
Det kan man såklart göra, Iran har möjligheterna.

Man kommer dock reta upp resten av världen främst och tålamodet med Irans snart konkursmässiga regim kan ta slut väldigt fort.

Det kan iofs bli så eftersom regimen inte bryr sig om befolkning dör i svält, sålänge det blir sevruga och guld en masse till prästerskapet, mullor och sk politiker.

Känns otäckt att en nation med 80 miljoner invånare som redan lider på grund av sanktionerna och sin usla regim nu förmodligen ommer få det ännu svårare. Köper ditt resonemang rakt av, regimen kan inte bry sig mindre om folket och de skulle låta människor dö av svält utan några som helst bekymmer kring människorna de ska företräda.
Citera
2020-01-04, 01:30
  #1180
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av krosh
Din kropp kanske är en mans, men ditt intellekt är uppenbarligen ett barns. Iran satsar ungefär 200 miljarder per år på sin försvarsbudget. När USA invaderade Irak 2003 låg Iraks försvarsbudget på ca 6 miljarder, och dessa gick till att bara försöka upprätthålla stridsvagnar och flygplan som redan var 30 år gamla. Iran och Irak går inte att jämföra ur den aspekten. Iran har t.ex. nästan 2000 fordon som kan skicka kryssningsmissiler (30 till 200 mil). USA är överlägsna militärt, men invasion är knappast möjlig.

USA och Donald Trump har överhuvudtaget inget intresse av att invadera Iran.
Citera
2020-01-04, 01:31
  #1181
Medlem
fittslickarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LavezziLrey
Ditt intellekt är i nivå med en åsnas, Iran är ett land i sönderfall. De skulle bli sönderplockade på mindre än en månad.

Ja det är konstigt att folk har så hög tro på Iran. Dom må vara ett av dom mer intellektuella länderna i den regionen men det säger inte mycket.

Tråkigt för invånarna men nu kanske det kan bli ordning. USA jämnar landet med marken, ger demokratisk ledare makten som kan bygga upp ett fungerande samhälle och snart är Sverige det enda landet som tillåter burka.
Citera
2020-01-04, 01:31
  #1182
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
I'm sure he did, och sen berättade militären för honom att Obama och Clinton har gett Iran kärnvapen samt pengar för att kunna utveckla dessa vidare, osv osv..

Hör du inte hur löjligt det låter?

Har du gjort lumpen?

Det är så löjligt snack att man baxnar men att det fungerar, som militär så ska man inte vara någon tänkare utan enbart ränna kuken i saker på order.
Vilket man aldrig får, men att snacket är till för att pumpa upp kulorna, nu blir det STORT! Iran och Ryssland är på tårna och vi ska sparka in röven på dem!

Dom blir nedskickade och får patrullera någon gata full med snorungar o kärringar, om dom har tur.

Jag ger "Hästen" lite poäng faktiskt för att det är precis så som snacket går under briefings, politiker beskylls, Satan hängs fram aka Ryssland (som alltid), ologiskt, efterblivet men att det fungerar fortsatt.
Citera
2020-01-04, 01:32
  #1183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LavezziLrey
Ditt intellekt är i nivå med en åsnas, Iran är ett land i sönderfall. De skulle bli sönderplockade på mindre än en månad.

De sades om Irak med, det kriget har kostat USA 2.4 biljoner dollar, en helt absurd siffra som motsvarar en kostnad på 6300 dollar per person i USA. Nu hoppas jag förvisso att regimen i Iran försvinner för evigt, ett krig och en invasion är dock något som skulle kosta enormt mycket. Ryssland skulle säkerligen alliera sig med Iran då de har intressen i Mellanöstern och vi vet redan hur proxy-kriget mellan Ryssland och USA ser ut i Syrien.
Citera
2020-01-04, 01:32
  #1184
Medlem
Det har säkert nämnts tidigare i tråden. Men det är väl inget sammanträffande att detta sker samma år som det är val? Som president ska man väl gärna ha haft ihjäl en terrorist eller gjort någon patriotisk militär manöver så här i valtider?
Citera
2020-01-04, 01:33
  #1185
Medlem
Varangians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aloe-Blacc
Komiskt att du skriver om terror, hur många iranier har du hört talas om som har varit bakom terrordåd? Kan du nämna en iransk terrorist?

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...for-terrorplan

Den iranska regimen är en terrorregim.
Citera
2020-01-04, 01:37
  #1186
Medlem
Tryckallan74s avatar
Rapporter om mer explosioner nu! https://www.youtube.com/watch?v=Uy6m...ature=youtu.be
Citera
2020-01-04, 01:38
  #1187
Medlem
Flaskbackares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hannial
Och vad betyder att vara västorienterat?tror du att det var bra då? Du anar inte hur enormt Iran har utvecklats sedan de kastade ut dessa fina västerlänningar som inte hade nåt annat att göra där än förstöra för folket.Landet köpte vapen för all pengar de tjänade på att sälja oljan och korrupta militärer och andra från överklassen la beslag på allt de kom åt för att inte tala om en kung som betedde sig som en springpojke för väst.Idag är det ett annat Iran vi ser .en sak till : tänk inte så mycket på kultur.Det viktigaste är att ha kärnvapen !

Du menar att det är bättre i Iran idag än innan islam?
Citera
2020-01-04, 01:38
  #1188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varangian
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...for-terrorplan

Den iranska regimen är en terrorregim.

Definitivt, likaså den amerikanska regimen. Lika barn leka bäst.
USA står för fall av proxy-krig, finansiering av islamistiska rebeller, finansiering av Saddam Hussein när han slaktade sin egna befolkning i Halabja, invasion i Irak med påhittade anledningar, iscensatta kupper mot demokratratisk valda ledare, allians med Saudiarabien och så vidare. Om inte det är terrorism så har du blivit tappad några gånger för mycket.

USA och Irans ledare håller lika låg nivå.
__________________
Senast redigerad av Aloe-Blacc 2020-01-04 kl. 01:41.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in