2019-08-25, 23:38
  #901
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sovasang
Ok. Men jag menar vad de tänker göra som nmr inte klarade av. Varför behövs de?

Ingenting, med tanke på att den främre raden på bilden har varit aktiv och haft ledande roller inom NMR senaste året förutom pappa klas, så borde ju det betyda att dom själv skulle kunnat göra det dom vill nu i NMR också, men egot klas fick med sig dom han haft med sig länge för han vill va ledare
dom har ni funnits ett tag utan att kommit ut med nåt vad dom vill, varken dom eller NMR kommer gå ut med varför

Från deras sida "Nordisk styrka kommer att kritiskt analysera och omvärdera tidigare strategier och arbetsmetoder samt att utveckla och tillämpa nya. Organisationen kommer arbeta hårt för att bryta nya vägar framåt."

jaha behövde man en ny organisation för att hitta nya vägar och sluta med nåt man inte tyckt varit tillräckligt framgångsrikt? och med klas som ledare så hade dom ca 100 pers på en utannoserad demostation, nu kommer närmare 500-1000 pers. det enda jag tycker nmr ska sluta med är att ha massa olika radio program, ha ett ett i taget.
Citera
2019-08-25, 23:52
  #902
Medlem
från en artikel om nordendagarna på nordfront

"Programmet inleddes med att Magnus Wardmo, chef i Näste 7, hälsade alla välkomna och introducerade Nordiska motståndsrörelsens ledare Simon Lindberg som dagens första talare. Lindberg kommenterade i inledningstalet den senaste tidens händelser och ryktesspridning. Vidare konstaterades att Nordens nationalsocialister alltjämt står starka och enade under Tyrrunan, numera befriade från negativism och svek."

så verkar inte ha varit ett alltför fint avslut dom emellan men det trodde väl ingen heller
Citera
2019-08-26, 06:10
  #903
Medlem
azzzelitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kjome-och-Renvall
Ja, dom vill rädda svenska folket.
Lycka till med det när man inte ens kan komma överens om vem som ska vara ledare för Nordens 400-500 "tappra" krigare. Alltid samma sak med dessa nationella kämpar. När ska de inse att nazism aldrig kommer bli relevant i det svenska samhället? Don Quijote hade större chans mot väderkvarnarna....
Citera
2019-08-26, 17:48
  #904
Medlem
Hemsidan nere. Någon som vet om den är under anfall, eller tekniskt underhåll kanske?
Citera
2019-08-26, 18:17
  #905
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av azzzelito
Lycka till med det när man inte ens kan komma överens om vem som ska vara ledare för Nordens 400-500 "tappra" krigare. Alltid samma sak med dessa nationella kämpar. När ska de inse att nazism aldrig kommer bli relevant i det svenska samhället? Don Quijote hade större chans mot väderkvarnarna....

SÄPO jobbar aktivt med att slå splittring, sprida rykten och jaga informatörer inom NMR. Det är deras uppdrag. NMR har prio nr 1, långt före IS muslimer och extremvänstern.
Citera
2019-08-26, 18:57
  #906
Medlem
.buenaventura.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rudel-Stuka-Ace
SÄPO jobbar aktivt med att slå splittring, sprida rykten och jaga informatörer inom NMR. Det är deras uppdrag. NMR har prio nr 1, långt före IS muslimer och extremvänstern.

Man kan säga att det är därför SÄPO finns.
Citera
2019-08-26, 19:15
  #907
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av azgfl
Hemsidan nere. Någon som vet om den är under anfall, eller tekniskt underhåll kanske?

Fungerar för mig.
Citera
2019-08-26, 21:03
  #908
Bannlyst
Fick inte Pär Sjögren följa med till NS?
Citera
2019-08-26, 22:55
  #909
Medlem
Nyarlahoteps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MandysDiner
Fick inte Pär Sjögren följa med till NS?

Han ser ju Pär Öberg som sin manliga förebild och ledstjärna, så nej inte jättekonstigt att han valde cuckfalangen. Förövrigt lite homoerotisk stämning mellan dom. Typ när Pär Öberg berättar att Sjögren hjälpte han lära sig lite bugg på en finlandfärja.

Hade han tänkt som Klas Lund, att den nationella rörelsen inte ska vara en kompisklubb hade han kanske följt med den hårda kärnan.
Citera
2019-08-26, 22:59
  #910
Medlem
Ludermassignegers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlausStein
Klas Lund ledde SMR, sedermera NMR, i 18 år. Finns det några fantastiska framgångar som kan attribueras till hans ledarskap som du skulle vilja lyfta fram? Om inte, varför skulle det bli skillnad den här gången?


Han har lett en nazistsekt i 18år utan att förvärvsarbeta, vilket förmodligen betyder att sektmedlemmarna betalat för honom. 18 år är dessutom (bortsett från SD) det längsta en organisation som denna har överlevt i Sverige. Standard är att en ny obskyr förening bildas och håller max 1-2 år.

Klas Lund är Sveriges mest framgångsrika nazistledare vare sig ni vill det eller inte. Finns det ens någon som kommer upp i Klas Lunds kaliber inom svensk nynazism?
Citera
2019-08-26, 23:48
  #911
Medlem
FujitsuNakajimas avatar
Lite så kallat ”inside information”. Kommer dessvärre inte få höra mer än så här med största sannolikhet.

Det finns två falanger, varav en är vad som åtminstone vi utifrån kan betrakta som en mer vänsterbaserad rörelse inom nationalsocialismen. Man strävar efter en revolution genom att sätta press på judisk makt genomxekonomiska medel inom arbetarrörelsen. Detta är alltså vad Nordisk Styrka vill uppnå och utforma sin politik till.

Aktivism —> folklig förankring —> ekonomisk bojkott och utbrytning. Det ena fungerar inte utan det andra.

Politik tar lång tid att utforma, så lång tid kommer det också att ta.

Å andra sidan finns då Motståndsrörelsen, vars politik inte är lika offensivt och aggressivt/provokativt inriktad gentemot de rikaste i samhället. Av strategiska skäl anser de att det är fel väg att gå och man arbetar därför numer genom aktivism —> folklig förankring —> parlamentarism —> seger. Inget utan det andra.

Försökt beskriva det någorlunda utförligt. Någon annan kanske kan nyansera det mer.

Att någon utav dessa grupper i organisationens namn skulle begå terrorbrott eller liknande är som att tro att ut utbrytargrupperna Alternativ för Sverige eller Medborgerlig Samling skulle begå terrorbrott. Man har helt enkelt olika ideologiska inriktningar, och när politik utformas tillräckligt länge kommer en punkt där det går för långt åt ena hållet i för många frågor, för alldeles för många medlemmar.

Så är det med den saken. Fråga gärna något mer. Har säkerligen glömt av någonting jag kanske kan svara på.
Citera
2019-08-27, 00:04
  #912
Medlem
Operationss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ludermassigneger
Klas Lund är Sveriges mest framgångsrika nazistledare vare sig ni vill det eller inte. Finns det ens någon som kommer upp i Klas Lunds kaliber inom svensk nynazism?
Sant, KL har störst kaliber inom den nationella rörelsen och det är för att han är den enda ledaren som har gjort saker på riktigt. Aktivister som tar risker och gör allvarliga saker vill ha en ledare som är som dem, som också kan göra allvarliga saker. Det är så enkelt faktiskt. KL är både filosof och krigare och behöver därför inte likt en präst hänvisa till Jesus eller Platon för att folk ska följa honom.

TP är den enda som kan spela i samma liga. TP är ingenjör och jägarsoldat, och jag vet flera aktivister som berättat att de fått hjärtklappning och yrsel när de sett att TP ringer dem på mobilen. Jag skojar inte, hans processor är så mycket snabbare än alla andras. Och jaaa, jag vet att det hänt att han blivit arg och klämt till folk, men väx upp, det drabbar bara de som klantat sig.
__________________
Senast redigerad av Operations 2019-08-27 kl. 00:15.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in