Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Det finns en känd saga om Kejsarens nya kläder som säger mycket om oss svenskar i nutid. Några bluffmakare gör kläder av ingenting som de säljer dyrt till kejsaren. Han är en fegis och sucker för smicker, så han låtsas som han ser kläderna. Och ingen vågar göra bort sig och säga emot kejsaren. Utom ett litet barn, som ropar att han är naken. Och då släpper förtrollningen, och alla vuxna vågar se sanningen som den är. Kejsaren är naken.
Är det Greta som avslöjat att kejsaren är naken när vi inte kan ta hand om vår miljö, eller är det Jimmie Åkesson när han kallar Greta för barn och att hon inte tillför någonting?
Greta gör inget fel, all cred till henne. Men faktum för mig är att Greta är ett barn, hon kan ingenting särskilt om miljön, och ändå behandlar vuxna henne i media som Jesus. Media verkar behöva och tro på Greta mer än Jimmie, partiledare för det näst största partiet.
SD är det enda svenska partiet som har en nykter syn på miljödebatten. Det betyder inte ett skit vad Sverige gör. Eftersom det inte är här problemet har sin orsak.
Grundorsaken är den groteska överbefolkningen. Alltså är det där man ska börja för att få en uthållig framtid.
Det är därför Greta måste gå i skolan. Om man nu lär ut fakta och sanning. Vilket man kan tvivla på.