Citat:
Ursprungligen postat av
Prora
Sluta tramsa. De flesta av oss som följt sportsändningar från 70-tal till 90-tal är medvetna om det envetna bögrykte som omgärdat Bosse Hansson i alla år och alla skämt om detta.
I dessa internetstinna dagar där ingen kan komma undan klavertramp begångna i det förflutna, är det rätt talande att det inte finns en enda anklagelse mot honom från någon här på flashback, inte heller något vittnesmål om manligt sexuellt sällskap.
Sedan känns ju inte kommentaren om att hans kollegor inte vill ha honom tillbaka särskilt genomtänkt. Bo Hansson är 85 år. Jag hoppas du är medveten om att pensionsåldern i Sverige är 65 år. Med andra ord lär få kollegor fortfarande jobba inom media och gaffla om detta.
Om det som sägs är sant rör det sig i mina ögon på sin höjd om sexuellt ofredande (en hand utanpå byxan vid skrevet) och om detta slås fast tycker jag han ska få böter. Man kan jämföra med att ta en tonårstjej på brösten utanpå kläderna.
Personer i tråden som yrkar på avrättning kan väl knappast ta sig själva på allvar. Som provokation är det också rätt lamt.
En bra och nyanserad kommentar!
Allt för många i denna tråd vill vara Polis, Domare och Bödel på en och samma gång. Dessutom helt utan att någon som helst form av bevis behöver läggas fram. Rättsstaten, inte minst den amerikanska, hyllar ju begreppet - innocent until proven guilty - vilket är ett resonemang som jag saknat imånga kommentarer.
Låt mig dock omedelbart slå fast att pedofiler är vidriga, inget snack om det! Men det är på intet sätt klarlagt att Bosse varken är bög och än mindre pedofil. Inga domar, inga anhållanden, inga anmälningar eller ens några trovärdiga rykten finns dokumenterade i Sverige eller någon annan stans för den sakens skull. Att det finns en del totalt befängda vandringssägens är inte konstigt. Det finns det om alla personer som varit offentliga så länge som Bosse varit.
Är han då Bög? Ja, kanske, men homosexualitet upphörde att vara ett brott 1944 och slutade att ses på som en sjukdom på 1980-talet. Vad som hänt därefter, ja det är i detta fall Bosses, och alla andras, privata ensak. En intressant iakttagelse är i och för sig att Bosse, om han är gay, faktiskt är så gammal att han levt i en tid då homosexualitet varit både straffbart och betraktats som ett sjukdomstillstånd.
Är han då Pedofil? Nej! Jag håller detta som högst osannolikt. Att han i alla år skulle ha klarat sig från att någon "talat ut" (jämför gärna med Michael Jackson och nya dokumentären Leaving Neverland m.m.) eller till och med polisanmälts och tvingats utstå en brottsutredning eller till och med en rättslig prövning. Det finns inte ens ett trovärdigt rykte som innehåller "tid, plats och rum". Dessutom är definitionen på en pedofil sådana som är sexuellt attraherade av förpubertala barn. Jag tror inte att den aktuella 13-åringen skulle kunna betraktas som sådan.
Har Bosse begått ett sexualbrott? Detta har åklagaren kvar att bevisa, och då helt utan rimligt tvivel (Beyond a Reasonable Doubt). Det räcker inte att bevisa att han vidrört den aktuella ynglingen utan på byxorna vid området kring genitalierna, det måste också finnas ett sexuellt uppsåt med detta. I detta fall måste sannolikt också åklagaren antingen finna fler brottsoffer eller åtminstone en fastställd historik av upprepade sexuella avvikelser hos Bosse. Detta har han enligt uppgift helt misslyckats med hittills.
Att Bosse i någon grad haft tillåtelse att hjälpa pojken med träningen måste nog anses som rimligt. Annars hade han ju förmodligen skrikit högt, slagit till Bosse, dragit sig ur ev. grepp och sprungit därifrån eller på annat sätt protesterat mot att Bosse ville hjälpa honom. Han borde också som 13-åring haft fysiken att freda sig från en relativt skröplig 85-åring man.
Den kvarstående frågan är då om Bosse gjort sig skyldig till en straffbar handling?
Ja, det är just detta som är kvar att pröva. Jag överlåter svaret på detta helt till det amerikanska rättsväsendet, men om dom kommer fram till detta så är det ju högst sannolikt att han endast döms för ett s.k. minor offence med ett lindrigt straff eller till och med bara böter.
Sedan har vi ju kvar den lilla frågan om huruvida det egentligen inte kan vara Bosse som utsatts för ett brott (falsk tillvitelse eller motsvarande). Det är ju inte helt otänkbart, speciellt med tanke på att det tog ett par dagar att anmäla händelsen, att mamman till pojken fabulerat ihop en historia för att tjäna en krona eller två från en äldre, vit offentlig Tv-personlighet. Att Bosse på det aktuella utegymet nämnt sin bakgrund som Sportkommentator får nog anses som ganska sannolikt. Han skulle långt ifrån den första som råkat ut för denna typ av anklagelser i vinnings syfte.
Vad vore ett lämpligt straff om han befinns skyldig till det han anklagas för vet jag inte, kan det amerikanska rättssystemet för dåligt. Men det straff han nu fått dvs "livstids förödmjukelse" vågar jag lova är ett tillräckligt grymt straff och ett straff han aldrig kommer att hämta sig ifrån, även om det skulle visa sig att han är oskyldig.