Citat:
Ursprungligen postat av
FelGud
De söker inte hjälp för de får ingen hjälp! Män är inte prioriterade inom psykvården. Kvinnor är prioriterade män är inte det.
Jävla könssepratist! Mäns psykiskohälsa är hela samhällets ansvar att komma med sådana könssepratistiska argument så som att det är männens ansvar att de får psykiskbehandling är idioti!
De som verkligen har att förlora på könssepratist är kvinnor, ni betalar betydligt mindre skatt och nyttjar mycket mer välfärdstjänster i jämförelse med män.
Psykvården i Sverige är inte jämnställd! Männen får ingen hjälp!
Ingen i Sverige får hjälp av psykiatrin eftersom den främst är medicin och förvaring. Män får precis som kvinnor, själva söka hjälp.
Givetvis är män sjukare än vad kvinnor är med tanke på hur det ser ut gällande brottsstatistiken. Jag har inte sagt något om det, däremot räknas de sällan som sjuka vid brottstillfällena, de är alltså fullt tillräkneliga och klarar jag av att oavsett hur illa jag mår, att aldrig mörda människor pga det så tycker jag att samma ribba av uppträdande kan krävas av män när de mår dåligt.
Hjälp dig själv istället och när du inte klarar av det, ge fan i att utsätta andra människor för lidanden.
Skillnaden kan också vara så att vi kvinnor oftare mår dåligt efter att ha utsatts för brott.