Citat:
Ursprungligen postat av
Hjortfelt
Sen tycker jag det också visar hur feg Christer är, inte bara otrevlig. Han börjar kasta sin skit på Tore och Alireza efter att Marie och Linda hade gått därifrån, det säger ju en del. Han vågade minsann inte säga nåt så länge dem var kvar. Troligen var han väl rädd att han skulle få en ordentlig uppläxning av Linda om hon hade hört hans utspel mot Tore och Alireza. Riktigt fegt!
Det har du rätt i, Christer är inte bara tjurig och elak utan dessutom feg.
Citat:
Ursprungligen postat av
Hjortfelt
Borde kanske specificerat lite där med att jag hoppades att Hans-Erik kommer få napp, tänker väl kanske att han borde få napp med någon kvinna som är på hans nivå där det skulle funka. Någon som kör samma jargong, som också tycker att "visa att man älskar nån, det gör man i sängen" och som kanske sen innan har flera barn med olika karlar

. Med en sån Madame skulle han nog funka.
Ok, då förstår jag hur du menar.
Citat:
Ursprungligen postat av
kostymnisse
Susanna tror jag också väljer Hannes, det känns dessutom som det bästa valet. Stadskillarna är ju trevliga men jag tror att dom är för mycket stadskillar för att verkligen uppskatta ett bondeliv "på riktigt" och inte som Susanna själv var inne på förra veckan "inte bara som en veckas semester på landet".
Hoppas verkligen Hannes får/tar chansen till egentiden och där kan visa det sista som gör att valet inte blir fel för Susannas del.
Det har ju känts rätt självklart att hon ska välja Hannes tyvärr. Tyvärr i det avseendet att det blir så förutsägbart. Hon snackar om att inte gå efter utseendet men det är ju bara de killarna som är kvar.
Inte för att Tobias är ful på något sätt men de andra killarna känns mer medvetna och fixade eller vad man ska säga.
Även om Hanna verkar ha en viss typ så kan ju Hannes vara bra ändå. Hittills av det lilla man sett så har han gett intryck av att vara lugn och trevlig.
Martin var ju dock lite lustig med sitt te. Borde bli han som får lämna härnäst. Han känns lite mer beta/feminin än Hannes och Jim också.
För övrigt kan jag tycka att man inte alls lär känna deltagarna särskilt bra nuförtiden. Vissa deltagare i denna omgång är fortfarande helt anonyma för mig, kan inte namnen på dem och vet inget om dem.
För att lära känna deltagarna lite mer, i alla fall de fyra som väljs ut att bo på respektive gård, så hade det gärna fått vara en liten presentation av dem i hemmiljö, så man får reda på lite om deras familjesituation, vad de arbetar med, fritidsintressen osv. Lite mer om deras bakgrund helt enkelt. Då hade man ju kanske även fått lite mer förståelse för dem, varför vissa reagerar och beter sig som de gör.
Har det varit något sådant innan för flera år sen i Bonde söker fru? Jag kommer inte ihåg. Har nåt minne av att man fått se deltagare som packat inför avresan men det kan hända att jag blandar ihop det med något annat program.