Johanna Möller fortsätter i gammal beprövad stil, ränderna går aldrig ur på henne.
Citat:
Jag sitter med Johanna Möller och har bett om hjälp i drygt två veckor. Har bett om att bli flyttad, på grund av Johanna Möller!”, skriver Granvold.
Johanna Möller fick sin unge pojkvän Mohammad Rajabi att knivmörda hennes pappa i familjens sommarstuga söder om Arboga, vid Hjälmaren, i augusti 2016.
Anklagas för att fortsätta manipulera i fängelset
Mohammad Rajabi, som dömdes till 14 års fängelse för mordet på Johanna Möllers pappa och mordförsöket på hennes mamma, har anklagat Johanna Möller för att ha manipulerat honom till att begå dådet.
Nu anklagar Linda Granvold Johanna Möller för att utsätta medfångar och personal på kvinnofängelset för stark psykologisk press.
”Johanna Möller har under fem månaders tid försökt manipulera mig och andra intagna, vilket personalen här inte verkar bry sig om. Jag tycker att det är förfärligt att man ber om hjälp men inte får nån”, skriver Linda Granvold.
LÄS MER: Möllers mardrömsliv – skriver resningsansökan på lappar
Ska ha uppmanat till grova våldshandlingar
Hon listar en rad allvarliga anklagelser kring vad Johanna Möller ska ha försökt få sina medfångar att utföra.
Nu vill Linda Granvold bara komma bort från anstalten och från Johanna Möller.
”Det jag genomgår är psykiskt påfrestande, och personalen verkar inte bry sig och inte vilja hjälpa!”, skriver hon.
https://www.expressen.se/nyheter/bro...ohanna-moller/
Tror vi aldrig kommer att få slippa läsa om henne, hon kan inte lugna ner sig.