Citat:
Ursprungligen postat av
givesashit4u
Du får ta och beskriva hur du gör dina hamburgare och vilket kött du använder, tror det ligger mer i vilken styckningsdetalj du använder och hur du gör förbereder färsen.
Jag använder helst grovmalen högrev och inga övriga ingredienser i färsen. I princip ingen bearbetning utan bara ta den och forma till burgare. Blir luftiga och saftiga burgare.
Du får även göra några besök på kvalitets hamburgerrestauranger (ej McDonalds).
Snackar om den köttfärsen man köper på t.ex. ICA. På jobbet så kan vi beställa in bättre köttfärs från Servera. Men ska man alltså behöva stå och mala egen färs eller finns det inget annat knep?
Och självklart har jag ätit hamburgare på de finaste hotellen och restaurangerna som finns och dom har varit jättegoda både i Sverige och i Danmark, men nu nämnde jag McDonald's för att jag tycker det känns väldigt målande att det kan vara sån skillnad i kvalitet på mat som ska vara i princip likadan världen över.. bara genom att åka över sundet liksom!
Högrev är ju en bra idé men som sagt då måste man ju stå och mala det själv.. konstigt att inte ICA säljer kött anpassat för hamburgare eller?? Sen är det ju så jävla dyrt med just högrev också, sen det blev en modefluga för några år sedan.. känns sjukt att betala 80 kr kilot för grytkött!