Din situation suger verkligen, du är nästan nere på absoluta botten. Men du måste ta en titt i spegeln och ändra din attityd helt och hållet och inse läget som är på riktigt allvar. För nu verkar du vara en jävligt omogen "25"-åring. 500k är sjukt mycket pengar och du måste kämpa några år för att betala av det. Det är inte djupare än så. Skulder förstör människor, om om du inte vill bli förstörd måste du aktivt göra någonting åt det..
Du måste:
- Sök och skaffa ett jobb så snabbt som möjligt, för att betala av lånet. Du måste ha ett vanligt jobb, det är allvar och ett hederligt vanligt jobb måste du kunna hantera. Ja, kronofogden tar mer pengar av dig då men samtidigt betalar du av lånet snabbare. Det är lånet du ska fokusera på.
- Gå till en psykolog och kräv terapi, du behöver hjälp med dina impulsköp! Du behöver också hjälp med din panikångest och ditt psykiska tillstånd som verkar vara knäckt, kräv hjälp och stå på dig!
- Sluta köp skit en massa onödigt skit din jävla idiot! Sälj skiten om du kan för att betala av ytterliga från lånet, om möjligt.
För övrigt så blir jag fan så jävla sur på dig om du inte trollar, att utsätta sig själv med såna skulder vid en sån ung ålder, fyfan vilken idioti! Men jag önskar dig all lycka till om du verkligen kämpar aktivt för att bli skuldfri. För att ha en massa skulder mår ingen bra utav.