Citat:
Ursprungligen postat av
lonewolf163
Alltså!! denne kurden 4dn4n har varit tjallare sedan 2012 och samtidigt spelat gangster borde ge han pris för 'bästa golaren' våldtäkt, utpressning, narkotika, vapeninnehav, Han har nu golat ner sina vänner, tatueraren BAM .. haft en annan stackars brud bakom den andra.. han borde fan inte va kvar i Sverige, utan utvisas till sina grottbröder i Iran,Irak, antar att det ligger i deras blod att gola ner folk
Det står ju klart att han lägger allt och alla men det som jag läst från de andras förhör så försvarar de sig mer mot Adnans anklagelser, de snackar inte alls på samma sätt?
Citat:
Ursprungligen postat av
divadude
Alltså ni kan inte säga att den här Adnan framstår som speciellt smart.. Han pratar alldeles för mycket och virrar ihop viktiga detaljer kring mordkvällen i sina olika förhör. Först så gav hans tjej Arnauld pengar och sedan ändrades beloppet och det var han som gav pengarna etc.
Speciellt starkt psyke verkar han inte ha utan sina droger heller. Man märker att han har tänkt alldeles för mycket i cellen i så pass tidigt stadie att han bara efter några veckor går på nit efter nit i förhörsrummet. Nästan så han verkar njuta att få prata om allt med poliserna fast utelämna allt viktigaste kring mordet och hans inverkan.
Väldigt sant, han trasslar in sig själv och just att han inte kan svara kort och koncist och ofta bara svamlar iväg visar ju hur luddig han är. Har aldrig varit med om att en advokat nästan läxar upp sin klient så som Adnans advokat gör.
Snuten och advokaten ger ju honom rådet att sluta vara så långrandig för det ser inte klokt ut när förhören skrivs ut och det kommer ju läsas av andra
Citat:
Ursprungligen postat av
SoulQuake
För oss som bor här, och känner till dessa individer, är detta en jävligt märklig historia. Att Andr3as skulle beställa ett mord på sitt ex nya kille är fullt rimligt, han är hyggligt störd. Men sedan börjar det bli rörigt. Mig veterligen har relationen mellan Andr3as och familjen Amedi varit syrlig ända sedan Andr3as nazi-period runt gymnasiet och några år efter. Sedan så verkar det ju som att Adn4n och hans gäng av smågangsters haft sin egen "beef" med Philip? Och som lök på laxen har alltså Adn4n pressat Andr3as morsa på pengar? FUPen är så omfattande och massiv att det är svårt att få någon översiktsbild.
Adnans tjej ändrar sig story varenda förhör, hon är ung men hon är inte så dum ändå.
Det som är lite talande är att 3ddy säger att Adnan är mytoman och det säger tom hans tjej, att om det är nån man inte ska lita på så är det han. Hon får ju en chock när hon får veta att han jobbat för snuten.