Citat:
Ursprungligen postat av
apricate
Sverige kan själv bestämma över vilka migranter man vill ta emot. Exempelvis Kanada prioriterar kvinnor och familjer över ensamstående män i flyktingmottagandet. Varför kommer inte massa ensamkommande män från Iran (som inte varit drabbat av krig sedan 80-talet) till Estland och Portugal?
Trams. Sverige är världens singeltätaste land. Om mer feminism innebar större sannolikhet att leva i en relation så skulle Sverige vara ett av länderna med lägst singeltäthet, inte högst.
Kulturer med konservativa könsroller har mer stabila äktenskap.
I USA så är män och kvinnor som är konservativa oftare i ett äktenskap medan män och kvinnor som är liberala oftare är singlar.
Män som är arbetslösa löper större risk för att frugan drar. Så vill han ha ett lyckligt äktenskap ska han fokusera på karriären.
I Norge visar studier att risken för skilsmässa ökar när man delar lika på hushållsarbetet.
Sverige är bundet vid EU.s regelverk för asyl. De går alltså inte att säga net tack till manliga berättigade asylsökare men ja tack till kvinnliga. Vore också extremt diskriminerande.
Och ja visst! kulturer med konservativa könsroller, dvs kvinnor har ingen egen inkomst eller möjlighet skaffa en sådan om de har barn, för där finns inget dagis ex. (eller i vissa fall ens praktisk möjlighet bo själva utan att skambeläggas) och/ eller har ingen juridisk rätt till sina egna barn ex. utan förväntas försörjas av en man, har väldigt stabila äktenskap, finns ingen kvinna där som vågar skilja sig...är ju skitbra hörredu.
Huruvida man lever i äktenskap, samboskap eller vanligt partnerskap, är det verkligen av sån vikt?
Huvudsaken är väl att barn är trygga, människor kan överleva ekonomiskt, äger självständighet att styra över sina egna liv på alla områden som är möjligt och får likvärdiga möjligheter att göra så.
Tittar du på grad av "lycka" så ligger Sverige fan så mycket högre än länder som har dess konservativa ideal du suktar efter. Förmodligen för att vi uppfyller just det senare för individer.