• 1
  • 2
2017-11-19, 19:16
  #1
Medlem
HugoHanssons avatar
Vid 60 års ålder bör samtliga ens barn, om man har några, vara vuxna och klara sig själva. Fertiliteten som kvinna är sedan länge över och som man har man bara slö och muterad säd kvar. Om den ens står vid så hög ålder återstår ev. att se. Oavsett hur kul är det vid 60..
Man har vid 60 års ålder enligt mig levt nästan ett helt liv, åtminstone av det som var av glädje och utan krämpor. Man har kanske ytterligare 30 år till men varför lida och se sig åldras in i det sista? Är det pga feghet, rädsla för att dö?
Varför helt enkelt inte göra slut på sig vid ungefär 60 års ålder, eller kanske tom vid 50..

Bör man kämpa ända in i det sista för att få komma på ålderdomshem och dö en någorlunda naturlig död, vad nu det är, eller ska man ta modet till sig och avrunda långt innan det gått så långt? Vad anser ni?
Citera
2017-11-19, 19:23
  #2
Medlem
Policys avatar
Det känns som att man får hitta något att leva för. Jag vet inte vad det skulle kunna vara, jag kämpar redan med detta och jag är i yngre tjugoårsåldern.

Det kanske ligger något i vad dessa äldre människor brukar göra, umgås med jämnåriga och ta promenader, titta på tv, och så vidare.
Citera
2017-11-19, 19:28
  #3
Medlem
Man lever nog ett ganska ointressant liv om man inte kan tänka sig vad man kan göra när man är 60+. Allt handlar inte om "cummies".
Citera
2017-11-19, 19:28
  #4
Medlem
Om du trivs med tillvaron, reser och gör kul grejer, varför inte?

Sen tror jag att det är rätt olika hur man reagera när ens tid är klart utmätt. Har sett/hört talas om människor som kämpar in i det sista, likväl som människor som lämnat av på egna villkor.

Hur du reagerar kan du nog inte veta förens du är där. Har alltid tänkt att man borde skjuta ut sej när livet inte längre levererar, men är inte säker på att man resonerar så när man står inför faktum.
Citera
2017-11-19, 19:29
  #5
Medlem
Halloween2s avatar
Och själv skulle ts aldrig ta livet av sig själv när han blir 60, löjlig tråd av en löjlig människa. När man blir såpass gammal att man inte kan ta sig till affären, laga sin egen mat eller klä på sig kanske man skulle tänka på det, men vid 60? inte en chans.
Citera
2017-11-19, 19:30
  #6
Medlem
S.O.Stolps avatar
50 och 60 är för tidigt. Då jobbar man fortfarande. Men efter pensionen bidrar man ju inte öht till samhället, tvärtom. Dessutom går det ju som du säger bara utför. Man blir sämre på allt för att slutligen bli en dreglande grönsak och sen dö. Varför inte bara dö med stövlarna på och flaggan i topp?
Citera
2017-11-19, 19:33
  #7
Medlem
Zaedrewss avatar
Jag har redan bestämt mig. Jag kommer vara död innan 50. Det har varit min gräns sedan innan jag fyllde 20. Efter 50 vad finns då liksom kvar att leva för? Ingenting. Känner jag mig själv rätt kommer jag dock när 50 närmar sig komma upp men en kompromiss, att 55 det kommer bli gränsen och vid 55 är det 60 som gäller och sedan 65 osv. Det ligger liksom i oss människors natur att fortsatt vilja leva oavsett krämpor. Man kommer liksom bara vilja fortsätta tills Gud då tar slut på en genom en stroke eller något annat.
Citera
2017-11-19, 19:39
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av S.O.Stolp
50 och 60 är för tidigt. Då jobbar man fortfarande. Men efter pensionen bidrar man ju inte öht till samhället, tvärtom. Dessutom går det ju som du säger bara utför. Man blir sämre på allt för att slutligen bli en dreglande grönsak och sen dö. Varför inte bara dö med stövlarna på och flaggan i topp?
Varför inte mjölka ut så mycket som möjligt ur livet när man ändå bara lever en gång? Även de minsta typerna av nöjen är väl bättre än ingenting alls?
Citera
2017-11-19, 19:43
  #9
Medlem
HugoHanssons avatar
@Zaedrews Jag håller med dig. Nånstans då blir lagom. Max 60 för min del. Har bestämt mig. Ingen rädsla. Oroat mig tillräckligt och helt kommit över det där.
Att nån gud skulle finnas är HELT uteslutet men jag förstår att du nog mest bara använde ordet så skit i det.

Men innan skottet bränns av rakt igenom huvudet så blir det flera år i tungt missbruk. Heroin, mest. ..för vad ska jag med färska receptorer till i graven, eller rättare sagt som aska...?
Jag ska definitivt kremeras. Gärna spolas ner i ett kommunalt wc av principsak också, men även för att skona anhöriga så att ingen sorglig minneskund finns kvar. Förintas helt och hållet på alla sätt och vis.
__________________
Senast redigerad av HugoHansson 2017-11-19 kl. 19:51.
Citera
2017-11-19, 19:51
  #10
Medlem
fittslems avatar
Har för att jag läste någon rapport angående ålder och lycka. Det visade sig att majoriteten av alla människor var lyckligare som 60 än 20. Vid den ålder har man inte längre några krav eller någon press på sig.

Jag ser fram emot när den dagen kommer då jag bara kan skita i allt och pimpla whiskey om dagarna och resa.

Sen vill man ju förstås dö innan kroppen pajar eller demensen kommer.
Citera
2017-11-19, 19:51
  #11
Medlem
Man spelar ju lotto och bingolotto varje vecka ju - bara det gör det värt att leva vidare.
Citera
2017-11-19, 19:57
  #12
Medlem
Rh35VSs avatar
Ni som ska självmörda er vid 60 kan inte vara gamla 😃👍vad spelar åldern för roll, man behöver inte ha tråkigt och lida bara för att man blir äldre.

När krämporna kommer kan man ju börja fundera men finns permobil 🤔
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in