Flashback bygger pepparkakshus!
2017-07-27, 16:42
  #5761
Medlem
Varför Hultqvist inte kan sitta kvar?

Han är ingen team player.

Så här svarar man inte. Han får Anna Johansson verka som en idiot. Och det möjligt att hon är. Men man gör inte så mot kollegor. Och hur fan kan Löfven acceptera det? Det är ingen lagledare!


Transportstyrelsen ligger på näringsdepartementet och det är deras huvudansvar att sköta de här delarna.
– Ja, självklart. Men Näringsdepartementet är ansvarigt för Transportstyrelsen. Det är de som har ansvaret för att informera statsministern.

Men om det spiller över på ditt departement, finns det då inte något ansvar att informera statsministern?
– Hade det här hänt inom Försvarsmakten, då hade det varit mitt tydliga ansvar att gå till statsministern. Men nu hände det inte inom Försvarsmakten.

https://www.svd.se/hultqvist-kan-lam...-vad-som-helst

Så kan man ju för fan inte svara.

Jag ser en kollegas bil brinna. Det skiter jag i. Men om min brinner ringer jag brandkåren.
__________________
Senast redigerad av helofin 2017-07-27 kl. 16:44.
Citera
2017-07-27, 16:42
  #5762
Medlem
En effekt av det här är att vi nu vet utan minsta tvekan att Löfven aldrig avgår frivilligt. Han har alltså inte kvar vapnet att hota om avgång vilket tidigare har skrämt C och L.

Dvs det är stor chans att det blir ett misstroende även mot finansministern senare i höst som har antytts tidigare. C och L kan nu låtsas vara opposition helt utan risk.
Citera
2017-07-27, 16:42
  #5763
Citat:
Ursprungligen postat av ziracorn
Ebba B Thor twittrade ju redan 10 minuter efter presskonf. att de står fast. I såna fall var de ju tvungna att bryta med KD om de inte fullföljde, så det var väl ingen överraskning att alliansen går vidare även om Ebba B Thor inte är nån tungviktare direkt...

I övrigt något "luddigt" av Lööf på TV4 just nu...
Ingen skarp kritik direkt.

Just Lööf är inte den bästa taktikern, hon har fått hybris av OU.

Ebba och KD kämpar för sin överlevnad och 4% och greppar efter halmstrån.

Det är ändå en jävla soppa det här och alla dagistakter kommer fram omgående av alla parter utom SD som sitter och myser över spektaklet.
__________________
Senast redigerad av Rouen 2017-07-27 kl. 16:46.
Citera
2017-07-27, 16:43
  #5764
Medlem
Suck. Nu fick vi en dag till av alliansens inövade ord "säkerhetskris" och "informationshaveri". AKB, Lööf, Busch-Thor, Tobé m fl nötte sönder dessa redan före lunch igår.

Ja den här säkerhetskrisen är en allvarlig säkerhetskris som är väldigt säkerhetskrisig. Det är ett informationshaveri och en säkerhetskris som är som en säkerhetskris som är ett flerdubbelt informationshaveri, och att en sådan säkerhetskris tillåts säkerhetskrisa under ett informationshaveri är en synnerligen allvarlig säkerhetskris...

Citat:
Ursprungligen postat av c.showalter
Gissar att du är en bitter pajas med tanke på att du går till personangrepp istället för bidra med nått.

AKB har inte visat sig vara nått starkt kort sen hon tillträdde. Fråga moderataväljarna om du inte tror mig. Att nu ta rygg på Lööf och KD och dra in Sverige i politiskt kaos ett år innan val tyder ju på att hon prioriterar småsinta politiska angrepp högre än anständighet värdig en statsminister. Hon hade ju kunnat fälla krokben på Lööf och återta positionen som "den så kallade alliansens" ledare ifall hon skötte det här snyggare.
Det räcker väl att fråga Odenberg.

AKB är säkert skicklig på själva riksdagsarbetet och allt det tekniska kring det. Problemet är att hon saknar fingertoppskänsla för sannolika utfall. DÖ blev fel. SD-utspelet i januari blev fel. Och nu gick hon all-in med misstroendeförklaring mot Hultqvist, vilket också landade fel. Sätt in det i sitt sammanhang: Partiet som en gång var de största försvarsvännerna, och tillsatte Odenberg som kunde ha blivit en utmärkt försvarsminister, började plötsligt betrakta försvaret som ett "särintresse". Odenberg avgick tämligen omgående för att han såg varthän det barkade. Efter honom kom "Tomhylsan" Tolgfors, som mest bara var sorglig. Med Hultqvist fick vi för första gången på länge en kompetent försvarsminister som är respekterad av både försvarsvänner och meningsmotståndare. Men han ska nu tvingas bort av prestigeskäl för att AKB har startat ett chicken race hon inte kan backa från. Kontentan blir att M fortsätter sin nya tradition med att underminera försvaret som Reinfeldt inledde. Istället för Odenberg och Hultqvist gav de oss Tolgfors och den framtida nolla som Löfven kommer att ersätta Hultqvist med.
Citera
2017-07-27, 16:44
  #5765
Medlem
Mooskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cybermorph
Jag gör ett sista försök att förklara. Det har varit personer som inte säkerhetklassats som arbetat med data. Detta är olagligt och man har medvetet brutit mot lagen. Det har alltså inget att göra direkt med outsourcing, det hade kunna hända på Transportstyrelens i Sverige också. Men du är i "gott" sällskap. Statsministern verkar inte fatta detta heller :-)


Alliansen är lika medskyldiga till utkontrakteringen och det är som om man låtsas att det inte finns.
Reinfeldt sålde ut Sverige och den dåvarande regeringen struntade i Säpos varningar. Dom är lika goda kålsupare som dom andra. Nej, vi behöver inte deras utförsäljning utan vi tar hand om känsligt material bäst själva.

Man lägger ut IT drift på entreprenad precis som allt annat som riskkapitalister och annat löst pack tjänar pengar på. Dom har förstört det här landet flintskallen och hans anhang. Så nej, om dom inbillar sig att dom är oskyldiga, så är dom inte det.
Citera
2017-07-27, 16:44
  #5766
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Att man står fast vid beslutet om att begära misstroendeförklaring, men aviserar att man tänker lägga fram yrkandet vid ett ordinarie riksdagssammanträde i höst istället för att kalla till extra sammanträde, betyder inte att man har "skjutit upp" beslutet om huruvida man ska lägga fram en misstroendeförklaring.

Om du inte begriper detaljerna och nyanserna bör du vara tyst istället för att försöka dig på att "rätta" andra.

Det betyder att misstroendeförklaring har skjutits upp åtminstone tills i höst. Det betyder att inget konkret beslut har tagits nu.
Citera
2017-07-27, 16:45
  #5767
Tycker det är en skandal att Ygeman får förtroende i ett annat uppdrag på en gång, vad är det för bestraffning??
En vanlig anställd hade fått gå direkt om man spridit viktig information för företaget eller undnhållit information som kan skada.
Men det är väl så här det blir när man röstar på folk utan utbilldning, Löfven skulle inte klara att vara en lärare ens och leda en dagisgrupp.
Citera
2017-07-27, 16:46
  #5768
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Friherr
En effekt av det här är att vi nu vet utan minsta tvekan att Löfven aldrig avgår frivilligt. Han har alltså inte kvar vapnet att hota om avgång vilket tidigare har skrämt C och L.

Dvs det är stor chans att det blir ett misstroende även mot finansministern senare i höst som har antytts tidigare. C och L kan nu låtsas vara opposition helt utan risk.

Jag trodde faktiskt att Löfven kunde tänka sig avgå.

Men nu inser man att det som vissa säger är sant. Han kommer kedja sig fast i Rosenbad och man kommer få svetsa loss och bär ut honom. Han kommer ALDRIG lämna regeringskansliet frivilligt. Hellre en statskupp då.
Citera
2017-07-27, 16:46
  #5769
Medlem
Knotknets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BerraSWE
Tycker det är en skandal att Ygeman får förtroende i ett annat uppdrag på en gång, vad är det för bestraffning??
En vanlig anställd hade fått gå direkt om man spridit viktig information för företaget eller undnhållit information som kan skada.
Men det är väl så här det blir när man röstar på folk utan utbilldning, Löfven skulle inte klara att vara en lärare ens och leda en dagisgrupp.
Han klarar av att regera ett land på ett utomordentligt vis, det räcker gott så.
Citera
2017-07-27, 16:47
  #5770
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Jo, Alliansen har bestämt sig för att väcka misstroendeförklaring mot Hultqvist när riskdagen har sitt ordinarie möte om inget nytt framkommer som kan förändra bedömningen, hörde Lööf säga det alldeles nyss.

Man anser helt enkelt att man inte behöver kalla in riksdagen akut för att göra detta just nu.

Skärp dig!

Med andra ord har man inte beslutat ett skit utom att skjuta fram allting tills i höst.
Citera
2017-07-27, 16:47
  #5771
Medlem
sonicguides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Returpapper
Då var det illa om Transportstyrelsen tyckt det var okey att lägga ut på utländska medborgare. Kan inte bara ha varit den dåvarande myndighetschefen och den senaste, Maria Ågren. Det måste finnas fler som utredde och skrev förslaget som GD tillstyrkte. Handläggare, avdelningschef, generaldirektör.

Är avdelningschefen kvar?
Varför skriver du som att GD ska tillstyrka vad generaldirektören har utrett?

Transportstyrelsen har varit illa skött och fått många propåer från de tillsynsmyndigheter som varit där. Jag läste något om att de fick anmärkning på 10 av 11 punkter.

Efter valet 2014 bytte man både styrelseordförande och GD.
Annerberg satt med i styrelsen innan han blev styrelseordförande.
Hans kommunikation mot internrevisorn verkar inte ha varit den bästa.
Han har bland annat ställt frågor kring varför hon frågat så mycket.
Internrevisorn är i mina ögon en hjälte som har gjort precis de saker hon varit anställd för och tagit hjälp vid svåra avväganden.
Citera
2017-07-27, 16:47
  #5772
Medlem
80231s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Som-nam-na
Men att KU måste granska ärendet är ju rent trams som vänstermuppar försöker intala valboskapet.

Både Ygeman och Hultqvist har ju erkänt att dom länge känt till händelsen men tyvärr inte hittat något rum att diskutera det hela med statsministern och det är ju bland annat där skon klämmer.

Nu har såklart Löfven känt till allting men vad gör inte undersåtarna för sin fuhrer, lägger sig platt och offfrar sig såklart.

Nu hoppas vi på misstroende mot Maggan när hon snart kommer farandes med fortsatt skadliga skattehöjningar.
Det kan man kanske förstå... eller inte alls faktiskt.

Säkerhetspolitiska rådet, med statsministern, inrikesminister Anders Ygeman (S), utrikesminister Margot Wallström (S), försvarsminister Peter Hultqvist (S) och vice statsminister Isabella Lövin (MP), samt deras statssekreterare, var säkert inte ett lämpligt forum för att diskutera denna skandal... Djävla skitsnackare är vad de är.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19859097.ab
Säkerhetspolitiska rådet inrättades av Löfvén för att kunna överlägga om just, tadaaa, Sveriges säkerhetsläge.

Notera att Hultqvist sitter med, och därmed har en skyldighet att se till att denna allvarliga händelse som vi diskuterar i tråden tas upp med statsministern. Hultqvist kan inte bortförklara sig med att det inte har med hans departement att göra (vilken den indirekt har dessutom).
__________________
Senast redigerad av 80231 2017-07-27 kl. 17:05.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in