Citat:
Ursprungligen postat av
japanskbrud
Enklare att hälla från en dunk som man köpt på ica snabbgross.. så gör det inget om den riktiga kocken gått hem .. Senast jag va på en kinesresturang hörde jag en micro som plingade i köket, då vände jag bara och gick.
.. sen friterade bananer med sirap ..eller friterade bläckfiskringar som dom flesta äter på kinesresturanger .. med "en stor stark" .. dom befolkas av fulla svenskar med hawaii-skjorta och hockeyfrilla.. Dom märker inte skillnaden.. Är det bambuskott så kommer dom från en konserv. Finns hur många som helst av låg kvalité... sen ska dom alltid ha en stor gipsdrake på väggen.
och servitören med utstående tänder som bara kan säga vålulla är obligatorisk.
Ja, jag vet ju inte vilka restauranger du varit på direkt. Men det är helt uppenbart att du inte har någon aning om vad du talar om.
Friterade bläckfiskringar har jag personligen inte sett på en enda meny när jag besökt en kinarestaurang. Du har inte blandat ihop det med en grekisk restaurang?
Du är säkert en svensson som inte har en aning om hur det funkar i restaurangbranschen och tror att allt lagas ifrån grunden på beställning. Vilket det inte görs som tur är.
En mikrovågsugn fyller sin funktion i ett restaurangkök också så det behöver inte vara fel att höra den plinga per se..