Flashback bygger pepparkakshus!
  • 1
  • 2
2017-03-24, 17:02
  #1
Medlem
Har funderat lite över min och min sambos situation avseende vad en rimlig hyra är, men skulle vara bra med lite input!

Personerna äger varsin bostadsrätt men bor tillsammans hos person 2.

Person 1
Äger bostadsrätt värde 1,1 mkr
600 000 kr lån
500 kr räntekostnad / månad
1400 avgift /månad
Bostadsrätten hyrs ut till utomstående för 5000 kr /månad
Marknadshyra för hela lägenheten 5000 kr

Person 2
Äger bostadsrätt värde 1,5 mkr
0 kr lån
4200 kr avgift /månad
Vad är en rimlig hyra från person 1?
Marknadshyra för hela lägenheten 7500 kr
Citera
2017-03-24, 17:08
  #2
Medlem
studioxswes avatar
Det finns inga "regler", ni kommer väl tillsammans överens vad som är bäst, det är inte den första tråden i det här ämnet.

Personen som äger bostadsrätt 1 betalar den fullt ut, då den är uthyrd.
Person 2 kan välja vad som är rimligt.

Annars kan ni skriva ett samboavtal.
Citera
2017-03-24, 17:12
  #3
Medlem
Ett samboavtal är skrivet och båda personerna äger sina bostadsrätter enskilt. Såklart kan man komma överens om valfri summa. Min fråga är vad ni tycker är rimligt och varför
Citera
2017-03-24, 17:21
  #4
Medlem
Sereenas avatar
Beror ju på hur mycket var och en har i inkomst...
Citera
2017-03-24, 17:25
  #5
Medlem
Person 1
27 000 kr /månad

Person 2
Student
Citera
2017-03-24, 17:29
  #6
Medlem
....beror väl som sagt på massor av annat och hur "petnoga" man nu känner för att vara...

Hade jag varit person 2 och haft ok ekonomi (lite bättre än person 1) så hade jag inte krånglat med pengar utan kanske tyckt att "du kan väl stå för de flesta matinköpen så jämnar det väl ut sig"...

Skall man vara lite mer petnoga och hålla på och dela allt jämt i sitt förhållande (trist och jobbigt tycker jag) så är väl det rimmliga att person 1 betalar någon stans mellan halva avgiften upp till halva marknadshyran, iaf så länge persons 1 lägenhet är uthyrd

Du får väl uppdatera med hur Ni har resonerat när du fått några svar!


EDIT:

Såg att du uppdaterat med inkomster och då tycker jag det är rimmligt att person 1 betalar ganska nära halva marknadshyran.
__________________
Senast redigerad av surprutt 2017-03-24 kl. 17:31.
Citera
2017-03-24, 17:43
  #7
Medlem
Person 1 betalar 3750kr/mån, glasklart!


Person 1, kommer ju då i praktiken bo för 650kr/mån efter vinsten hen gör på sin BR.

Person 2, kommer i praktiken bo för 450kr/mån


Det har dock inte med sakfrågan att göra, men många sossar tycker antagligen detta är relevant

Skulle person 1 tycka att detta vore ocker på något sätt så är det väldigt enkelt att vända på det och "kräva" att få bo i dennes BR för 2500kr/mån och Person 2 hyr då ut sin istället.
Citera
2017-03-24, 17:50
  #8
Medlem
Intressanta tankar!

För oss är det nog inte speciellt aktuellt att bo i person 1 lägenheten då den är mycket mindre.
Citera
2017-03-24, 18:03
  #9
Medlem
Tror inte man kan plocka ut en enskilld utgift om man inte tar hänsyn till helheten. Typ hur ni gör med matinköp, försäkringar, hur kostnader fördelas när ni äter ute osv.. osv.. Tycker dock generellt att det är rätt sjukt att vända sig till Flashback med dessa frågor då det känns mer givet att sambos bör kunna komma överens sinsemellan.

Sen kan jag nämna att jag kanske inte är rätt person att lyssna på i detta ämne då det sitter i min ryggmärg att man inte tar betalt av den man älskar om man inte behöver.
Citera
2017-03-24, 18:35
  #10
Medlem
Vi delar jämnt på övriga kostnader såsom mat och nöjen.

Anledningen att jag vänder mig hit är att jag vill ha lite extern input och samtidigt inte behöva redovisa min privatekonomiska situation för vänner och bekanta.

Menar du Magban att Person 1 inte ska betala någon hyra till person 2 (med ditt andra stycke)?
Citera
2017-03-24, 19:20
  #11
Medlem
Sereenas avatar
I rådande situation så tycker iaf jag att person 1 kan betala hela eller iag en majoritet av hyran, iaf medan person 2 studerar.
Citera
2017-03-24, 19:34
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sereena
I rådande situation så tycker iaf jag att person 1 kan betala hela eller iag en majoritet av hyran, iaf medan person 2 studerar.

ja vi gör en "socialistisk" fördelning även om den inte behövs så att person 2 minsann ska subventionera person 1:s boende längre fram - samtidigt som person 1 givetvis fortsätter att hyra ut sin lägenhet i andra hand alt. säljer den och får placera vinsten i valfri investering och njuta dess avkastning.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in