Citat:
Ursprungligen postat av
lyktstolpe
Ja Malmö är mer kompakt och mindre yta så tror de olika grupperingarna springer på varandra lättare i Malmö därför det känns som det skjuts oftare där, frågan är nu bara med denne som dog nu. 16 år, är det redan dags för 15-16 åringar att skjuta på varandra. Det har gått snabbt ner i åldrarna.
Visst är det så. Blev lite förvånad när jag besökte staden första gången och insåg att alla "getthon" ligger på gångavstånd från centrum.
En liten wannabe-gangster 15-16 åring är f.ö guld för ett gangstergäng. Honom kan man leda till att göra grovjobbet för småpengar och utan risk för kännbara straff.
När jag ser bilden på grabben får jag dock inte känslan av att det är ett regelrätt gangstermord. Jag ser inga Tony Montana-komplex i pojkens ögon.
Är det en ny laserman, eller har pojken stött på fel brud? Återstår att se.