Hejsan!
Sökt runt lite gällande nybörjarviner, dock verkar de flesta trådarna vara väldigt gamla samt de nämnda vinerna i de trådarna utgångna ur Systembolagets sortiment.
Så, vad rekommenderar ni för för någon som vill ta sitt första riktiga steg inom vinvärlden? Jag har absolut ingen erfarenheter utav olika druvsorter och andra vinparametrar, utan de gångerna jag har druckit vin har jag ej vetat något mer förutom färgen. Den enda gången ett glas vin har gått ned - samt att jag njöt utav det - var för två år sedan på East (Stockholm), då drack jag ett asiatisk (möjligtvis japanskt) sött vitvin som passade till sushin. Annars slinker rosévin ned ganska enkelt, men det känns inte lika "intressant" likt rött samt vitt vin.
Vill ha både rekommendationer av vita samt röda sorter. Mindre flaskor skulle faktiskt prefereras, skriver detta inlägg då jag är ute efter att lära mig lite mer om viner, ej för att jag söker något till ett större sällskap/middag.