Citat:
Ursprungligen postat av
TheRickiestRick
Bra fråga, men jag har ingen aning..
Vad jag däremot tror att jag vet är att Strattera är en pissmedicin som vården ofta skriver ut på grund av att den inte går att knarka på. Skulle gissa på att typ 1 av 10 ens får någon slags hjälp av den.
Nej, Amfetamin i dess lite olika former är den bästa medicin vi har i dagsläget för att underlätta lite i våra stökiga hjärnor.
Vadå 'ofta'? Vad jag läser är att folk i regel får börja på Metylfenidat - Concerta i regel, och Atomoxetin är det i princip bara människor med tunga narkotikaproblem som ens får föreslaget som alternativ.
Verkar faktiskt som om att vården är relativt medveten om att Atomoxetin (strattera) verkligen är tredje-fjärdehandsalternativ.
Du har även gått på samma gubbe som jag gjorde och antagit att ALLA med uppmärksamhetsproblem är ADHD-are och därför behöver ökad dopaminerg aktivitet.
Så är inte fallet.
Atomoxetins dåliga rykte kommer i regel från att man skriver ut den till FEL patienter! Det är i regel enbart dom av oss som inte har någon hyperaktivitet eller impulsivitet som bör förskrivas preparatet, alla andra bör hållas undan från det.
Själv identifierar jag mig med den föreslagna dignosen SCT - kallades för ca 20 år sedan även ADD, föreslås döpas om till CDD också.
SCT är en Norepinefrinerg sjukdom, och beror på felaktigheter i SPL - Övre ParietalLoben - till skillnad från ADHD som främst är en frontallobsbaserad sjukdom (med inslag från Striatum också.).
Har man mina symptom så bör man egentligen förskrivas Atomoxetin eller Reboxetin som förstahandsval och jag svarade utmärkt på medlet, bättre än på DL-metylfenidat (concerta, ritalin, et c) eller på LisDexamfetamin (elvanse).
Möjligen att jag hade svarat bättre på racemiskt Amfetamin - DextroLevoAmfetamin - då den varianten, som finns i USA som Adderall, faktiskt har högre Norepinefrinerg aktivitet än Elvanse - LevoAmfetamin är nämligen mer selektivt mot Norepinefrin.
---------------------------------------------------------------------
Lägger in lite eget gnäll för övrigt eftersom vården har tagit ifrån mig Atomoxetinet, och som ett direkt resultat av det och mina utbränningssymptom så kan jag inte städa, diska, tvätta, laga mat eller knappt ens duscha mig själv!
Fy fan... Så här inaktiv har jag nog aldrig varit.
Anledningen varför dom tog ifrån mig det är för att jag nämnde mina kemiska experiment med NSI-189, Tianeptin och dylikt, samt att jag tryckt på rejält för att dom ska lösa mina sömnproblem - detta tolkar dom dock som om att jag har Bipolär UNS (NOS) - Utan Närmare Specifikation, så därmed har dom tills vidare gjort mig fullkomligt inkapaciterad.
Har inte ens lyckats sjukskriva mig igen eftersom jag inte kommer ihåg ett skit!
Omöjligt att få till under storhelgerna här också - som tur är så är försäkringskassan och arbetsförmedlingen medgörliga under dessa helger också, då ingen ids jaga mig med eldgaffel - men den lär jag snart få känna på och börja brännas ut totalt igen, då jag ICKET kan göra ett skit utan ATX - som sagt.