Citat:
Ursprungligen postat av
Pripps3.5
Det där är en intressant och vettig fråga.
Men man kan inte göra så mycket som anhörig, utan att ställa till det mer.
Vad menar du att anhöriga skulle göra?
Jag vet att de flesta vill söka upp "skiten" och slå honom sönder och samman, om inte döda honom. Men vad hjälper det? Lyckas de inte, så retar de upp honom. Lyckas de, så förlorar de anhöriga, en anhörig och olyckan består. Jag vet inte hur man ska hantera frigående Martinar, men de är många, och okontrollerade. Har du tips, så tar jag emot dem.
Han borde helt enkelt ha fortsatt vara inlåst. Han var ju ute villkorligt och hade övervakare. Står överallt i hans journaler att han bedöms som både farlig och suicidal. En hel rad ansvariga individer låter honom ändå vara ute. Bara dagarna innan mordet sökte han ju hjälp men fick inte precis exakt den han ville ha, så han - och Lotta faktiskt, enligt vittnen och övervakningskamera –*lackade ur på vårdpersonalen och ställde till en scen. Och så var det historien med åklagaren som valde att ej gå vidare, och det var väl precis kring morddagen.
Där ligger mycket skuld, enligt mig. Alla dessa ansvariga som hade utmärkt insyn i MJs mående, som var väl medvetna om vad som pågick, som hade kunnat sätta honom bakom lås och bom. Men av okänd anledning inte agerade.
Tycker det är fel att hävda att släkt och vänner inte agerade. Lottas familj fanns framför allt i Norrland och detta hände under en kort tidsrymd, bara några månader. Hon berättade inte så mycket för dem, förmodligen av omsorg om dem. Lottas ex Per försökte verkligen, men hade en konstig sits som före detta pojkvän till Lotta – och upplevde dessutom fysiskt underläge gentemot blådåren MJ.