Citat:
Ursprungligen postat av
OneDoesNotSimply
En tvångsanlutning innebär inte per automatik bättre villkor då det finns risk att tvånget utnyttjas på ett kartellartat sätt.
Hur skulle det kunna inträffa??
Om du ser att du kan driva en akassa bättre och kunna ta en hygglig marknadsandel så startar du den. Eller hur?
Citat:
Ursprungligen postat av
OneDoesNotSimply
Vill man ha effektiva a-kassor ska de vara frivilliga. Sedan är tvångsanslutning också helt fel för de som aldrig kommer använda sig av a-kassor, t ex egna företagare eller de som redan är tillräckligt rika för att klara sig utan.
Att man vill ha ett obligatorium lär vara för att folk inte är vana att ta ansvar själva. Man vill inte se folk strunta i att försäkra sig och sedan när det går snett komma gråtande och försöka snika till sig av skattebetalarna.
Med ett obligatorium har folk iaf någon försäkring. Men folk har då möjlighet att välja nivå. Och man kan väl tänka sig att folk kan lägga sig på en mycket låg nivå om de har egna tillgångar. Men då får de låsa dessa tillgångar.
----------------------------------------
Genom att folk får betala hela premien själva så stiger premien om deras fack driver upp arbetslösheten. Därav har folk ett egenintresse av att hålla ned arbetslösheten. Man kommer att sätta tyglas på facket. Och vår arbetslöshet kommer att ligga på kanske 2-3% som i länder med mer fri lönesättning.
Men med kommunistpartiet SD's lösning så kan facket skapa godtyckligt med arbetslöshet. SD skickar bara ut fogen och plundrar folket för att betala ut akassa.
Hur bra är stora horder arbetslösa för tillväxten? (Frågan är retorisk).