Citat:
Ursprungligen postat av
Grobil
Det kostar att vara dum
Renodlad akademisk Darwinism.
CSN är Sveriges mest impopulära myndighet, kanske för att de kräver att arbetslösa akademiker skall betala tillbaka lån som "andra" får gratis.
Det är ett juridiskt moras av högsta dignitet.
Förövrigt kan man plugga på A-kassa numera. Ett mål i Högsta domstolen för 3 veckor sen satte ribban.
Men det är väl bara under förutsättning att man söker arbete samtidigt som man studerar? Svårt att ta ett arbeta om man studerar heltid. Det beror ju på vad man läser, jag tänkte läsa matematikkandidatprogram och tänker försöka arbeta samtidigt då matematik inte kräver så mycket närvaro. Finns så mycket föreläsningar på youtube så missar du en föreläsning då och då är inte det hela världen. Svårare är det väl om man läser tekniska utbildningar att arbeta samtidigt.
Detta var lite OT, men jag tycker också att påminnelse på 450 sek är vanvett. Tror det är lite i skrämselsyfte då många tidigare bara skitit i CSN
Visste inte att detta var ok, är det ny regel?