Citat:
Ursprungligen postat av
Kirk.Douglas
Problemet med både Netto och Lidl är att de ännu inte har ett full sortiment (även om Lidl blivit mycket bättre). Att orka kryssa mellan två affärer för att få allt man ska ha orkar inte jag, då väljer jag hellre ICA eller COOP alla dagar i veckan där man vet att även de mest obskyra matvaror finns.
I vissa städer ligger butikerna bara nån minut ifrån varandra, jag har Lidl och Netto i samma område så jag tar det bästa från båda på en och samma gång har aldrig tyckt det varit krångligt.
Jag tycker det Lidl som är här har väldigt bra sortiment, köper inte så mycket konstiga saker heller så kanske är det.
Men för mig är Lidl aldrig ett ställe som man åker till för att köpa allt, jag åker dit för att köpa ett gäng produkter som jag fastnat för och som jag gillar; oavsett pris. Saker som man inte hittar på ICA, eller saker som är sämre än det som finns på ICA.