Citat:
Ursprungligen postat av
Botheration
Jag ska sälja en del av mina fonder i behov av pengar på kontot, jag har sökt i 30 minuter och försökt kolla på Skatteverkets hemsida och även här på Flashback, men antingen är sökfunktionen kass eller så är det jag som är för dålig för att leta.
Nå väl, min enda fundering är, exakt hur mycket betalar jag i skatt när jag säljer mina fonder? Det skall alltså klassas som "vinst av kapital", men Skatteverkets hemsida är en enda stor labyrint och mina ekonomikunskaper räcker inte till för att dechiffrera deras språkanvändning.
mvh
Botheration
Hej,
jag skriver i egenskap av att jag vet.
Det beror på hur fonderna är placerade.
Vanligt fondkonto (då står det fondkonto i din internetbank) så beskattas du med 30% av vinsten.
Har du gjort en vinst på 100 kr så ska du vid nästa års deklaration (förutsatt att du säljer fonderna i år) skatta 30 kr.
Är fonderna inom ett ISK dras skatten vid årsskiftet, genom s.k. schablonbeskattning. Den baseras utifrån statslåneräntan föregående år. Du behöver alltså inte bry dig om skatt vid försäljning.
Kapitalförsäkring - ungefär på liknande sätt som ISK.
Jag misstänker att du har haft dem inom ett fondkonto - således skattar du 30% av vinsten. Du bör alltså spara 30% av vinsten för att kunna betala av det vid nästa deklaration, åtminstone om det är en större summa. Detta så att du inte glömmer bort och sedan skyller på skattesmällen när du får leva på nudlar i några månader för att kunna betala in vinstskatten. Att inte betala in i tid till Skatteverket får dyra konsekvenser.
Hoppas detta hjälpte.