Citat:
Ursprungligen postat av
bugulu
Fast det är ingen som har påstått sig vara experter förutom dig själv som ser ner på alla andra. Sluta vara arrogant med tangentbordsrytteri-komplexet.
Att folk är fundersamma över att det ser onekligen klumpigt ut i jämförelse med andra gisslansituationer är legitimt.
Ta en titt på följande klipp:
https://www.youtube.com/watch?v=7Y_eUbRdodA
https://www.youtube.com/watch?v=Q7a5D3sMJKM
Här ser man GIGN vid en flygplanskapning, hade vi haft samma situation som idag så hade det väl stått 50 poliser som försöker borda planet samtidigt. Det här känns betydligt mer organiserat ut.
https://www.youtube.com/watch?v=sLXSx3xTYog
Gisslandramat i Sydney. Inte heller här ser man samma massiva antal poliser för att storma byggnaden.
Men som sagt, det här är kanske helt legitimt och allt kan mycket väl ha gått enligt planen.
Ser ju dock lite väl lustigt ut med gisslan som springer åt olika håll och poliser som skjuter in i affären lite hur som helst.
Märkligt, det ska alltså
se professionellt ut, medan slutresultatet är mindre intressant?
1. I det här fallet handlade det om en gisslantagare som med stor sannolikhet tänkte inte ge sig levande och eventuellt tänkte även ta med sig gisslan in i döden. Det är en viss skillnad från första klippet du länkar till, samt likaså vet jag inte om det var lika uppenbart ens i de två andra fallen heller.
2. I det första fallet lär risken för att det eventuellt finns andra gärningsmän, att gärningsman/gärningsmän är välplanerade och tränade för situationen, existensen av bomber m.m. vara mindre, samt det är lätt att ta sig in i lokalen och ännu lättare att skjuta utan att behöva ens ta sig in. Notera hur polisen som försöker öppna dörren är nära att bli skjuten. Uppenbarligen var de inte förberedda på att de med all sannolikhet skulle möta en självmordsjihadist.
3. I det andra klippet är det förvisso svårare att ta sig in i utrymmet, men just för att vägen in föregås av en smal trappa, så kan insatsstyrkan rimligtvis inte närma sig annat än på kö man efter man. Ännu märkligare blir det att se det som mer professionellt, då insatsstyrkan misslyckas vid ett par tillfällen med vad de gör (även om det inte i sig är ett bevis på oprofessionalitet heller).
4. I det australiensiska fallet blev förlusterna i både gisslan och för polisen större. Inte minst dog två gisslan (möjligtvis en av dem innan stormningen, jag minns inte längre, då det var ett skott som fick polisen att gå in). Dessutom var utrymmet betydligt mer lättforcerat med en massa fönster utåt.
5. Den franska insatsen innebar inga döda förutom självmordsjihadisten, eller ens alltför svårt skadade poliser och gisslan skadades inte vid stormningen. Jag kan ärligt talat inte se hur man i samma situation med en jihadist som har bestämt sig för att dö och eventuellt ta med sig en massa gisslan skulle kunna få ett bättre resultat när polisen går in. Jag är rätt säker på att svenska polisen inte klarar av samma sak, om de nu överhuvudtaget ens skulle gå in istället för att lämna platsen för att "inte söka konfrontation".