Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Nej, lagen heter inte Djurgården eller Brynäs. Det är kortnamnen. De heter Djurgården Hockey AB respektive Brynäs Idrottsförening. Med ditt resonemang skulle Djurgården och Brynäs vara metonymi. Djurgården och Brynäs är ju vidare stadsdelar så om man nu vill krångla till det, som ni nu verkar vilja göra, så har vi ett parallellfall till Sverige som hockeylag.
Men vad aktiebolaget heter spelar väl ingen roll? Så du menar att Scan som benämning på matföretaget inte är ett namn, utan man måste säga Scan AB för att det ska vara namnet? Och om man heter Jan Erik Anders, och någon refererar till en med kortnamnet Jan (eller kanske Janne) – heter man inte det då?
Och ja, jag tycker nog att Brynäs är en metonym också. Vad jag menar är att det inte spelar någon roll om något är ett namn eller inte för att något ska vara en metonym.
Sverige har beslutat att ... / regeringen har beslutat att ...
Scan (AB) har beslutat att / bolagsstyrelsen har beslutat att ...
Brynäs har beslutat att ... / spelarna har beslutat att ...