Citat:
Ursprungligen postat av
Centurion77
Skola är inte allas "cup of tea" hur mycket man än slår sig i skallen över det. Det säger ingenting mer än om en person än att vandra den vägen inte passar just där och då i tiden.
Har man luckor sedan tidigare så blir krävande "piedestalutbildningar" nästintill hopplösa att ta sig igenom. Åldern har ingen betydelse. Folk leker skola i åratal numera pga arbetsbrist. Du är bara 21 bast så det borde väl inte finnas någon anledning till panik. Ta en paus från lekskolan och jobba några år. Öva hemma under tiden på dina svagheter också. Det är lättare sagt än gjort. Fast saknas disciplinen redan nu så lär det ändå bli tufft väl på ett annat program - såvida du inte väljer något som du med säkerhet vet att du klarar av.
Du säger att det är arbetsbrist men sedan ska jag skaffa ett jobb?
Disciplinen har blivit bättre i år känner jag själv men jag är nästan helt säker att byta inriktning hade gjort det ännu svårare. Jag vill nämligen det här.
Men ja. Jag är absolut inte förtjust i att studera. Har aldrig vart det och tvivlar på att det ändras. Men jag försöker bara suck it upp och ta mig igenom det.
Som sagt, problemet i t.ex. Envarren är ju att jag pluggar och förstår det jag läser samt klarar det men så kommer det något annat jag inte ens övat på.
Pluggade som en häst på Integraler, lösa diff ekvationer, gränsvärde, asymptoter, partiell derivering osv
Men så kom det "Mclaurin utveckling" och "generell lösning till differentialen".
@vonfander
Tack för tipset.
@bithax
7 år är inte farligt alls fan, på civil dessutom! Tack, ska kolla in sommarkursen om jag kuggar i januari igen.